Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Świat Sławnego w Riwierze

Kultura, Gdynia

Data 19.11.2013 18:00-05.01.2014 00:00
Miejsce Klub Marynarki Wojenne
Adres ul. Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety wstęp wolny

Klub Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „Świat Sławnego. Polska, Europa lat 50. na zdjęciach Władysława Sławnego” we wtorek 19 listopada o godzinie 18.00. Wystawa będzie czynna do 5 stycznia 2014. Wstęp wolny.

Wystawa przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Agencję FORUM, a prezentowana w Galerii Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni, jest pierwszą wystawą indywidualną Władysława Sławnego. Ponad sześćdziesiąt fotografii, na których zobaczymy zarówno polityków i oficjalne wydarzenia, jak i zwyczajnych ludzi i życie codzienne w Warszawie, w głębi kraju, a także w NRD, Jugosławii, Holandii i Związku Radzieckim. Sławny fotografował też w Gdyni.

Władysław Sławny - wybitny twórca polskiej powojennej fotografii prasowej. Nigdy nie miał wystawy indywidualnej ani albumu, chociaż wśród zawodowych fotografów jest on znany jako ojciec polskiego powojennego fotoreportażu. Był szefem działu fotograficznego legendarnego tygodnika „Świat” w latach 1951-1957. Kuratorzy wystawy poświęconej Sławnemu, Katarzyna Madoń-Mitzner i Krzysztof Wójcik dotarli do synów Sławnego, mieszkających w Paryżu. Okazało się, że Francis i Jean Sławny mają w domowym archiwum kilka tysięcy negatywów swojego ojca.

Jak dotąd, w Polsce pokazano zdjęcia Sławnego: na zbiorowej wystawie „Polska fotografia XX wieku”, zorganizowanej w 2007 roku przez Związek Polskich Artystów Fotografików w Pałacu Kultury w Warszawie, jedno zdjęcie na wystawie Światłoczułe (2009) prezentującej zbiory fotograficzne Muzeum Narodowego oraz na wystawie poświęconej czwórce fotoreporterów II połowy ubiegłego wieku, którzy pracowali dla legendarnego tygodnika „Świat” - „Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny” zorganizowanej w 2013 roku przez Muzeum Narodowe.

Więcej na temat Władysława Sławnego będzie można dowiedzieć się z prelekcji towarzyszącej otwarciu wystawy, a wpisującej się w cykl spotkań „Odkurzacze historii”. Gościem Klubu MW będzie Katarzyna Madoń-Mitzner.

Po spotkaniu będzie można kupić album poświęcony twórczości W. Sławnego, wydany przez DSH.

Kontakt: Tatiana Baczyńska, Klub Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1, tel.: 58/626-35-18 w. 29.