Spotkania z historią

Kultura, Gdańsk

Data 20.11.2013 17:00
Miejsce Hotel Scandic
Adres ul. Podwale Grodzkie 9
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Najbliższe spotkanie organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej zatytułowane będzie „Deportacje Polaków do obwodu archangielskiego ZSRR. W poszukiwaniu śladów”. Odbędzie się ono w środę, 20 listopada 2013 r., w Hotelu Scandic w Gdańsku. Wstęp jest wolny.

Spotkanie będzie poświęcone losom Polaków, którzy podczas II wojny światowej zostali przymusowo zesłani na północne tereny ZSRR. Podczas wykładu odbędzie projekcja filmu „Krzyż z tajgi” zrealizowanego w czasie wyprawy pracowników Muzeum II Wojny Światowej do Archangielska.

Gośćmi spotkania będą osoby zajmujące się poszukiwaniem i dokumentowaniem losów Polaków w obwodzie archangielskim w północnej Rosji:

  • Anna Dembowska – zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie. W latach 2007-2012 konsul ds. współpracy z Polonią w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu. Absolwentka studiów kulturoznawczych w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki „Polacy na północy Rosji”;

  • Albina Jegorowa – prezes Stowarzyszenia „Polonia” w Archangielsku; obecnie mieszka w Warszawie, od wielu lat zaangażowana w ratowanie polskich śladów w północnej Rosji;

  • Jacek Matecki – członek Zarządu „Polonia” w Archangielsku, dziennikarz, znawca Rosji, dokumentuje polskie ślady w północnej Rosji.