Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Gdańska Jesień Pianistyczna: Andrey Shibko

Koncerty, Gdańsk

Data 20.11.2013 19:00
Miejsce Filharmonia Baltycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 18-35 zł

Recital fortepianowy Andreya Shibko.

Program:

  • Sergiusz RACHMANINOW 5 utworów fantastycznych op. 3
  • Sergiusz RACHMANINOW 5 preludiów
  • Alexander SCRIABIN 4 etiudy
  • Sergiusz PROKOFIEW Sonata nr 2 op. 14

Andrey Schibko

Andrey Shibko urodził się w Mińsku na Białorusi w 1975 roku. Pierwsze muzyczne szlify zdobywał w Szkole Muzycznej dla Dzieci w swoim rodzinnym mieście, a później pod kierunkiem prof E. Poukst w Wyższej Szkole Muzycznej w Mińsku. W 1992 roku został uczniem znanego nauczyciela Valery'ego Kastelsky'ego (był jednym z ostatnich uczniów słynnej Neuhaus School) w Moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego. Pod jego kierunkiem Andrey Shibko ukończył również swoją pracę podyplomową (1997-1999).

Pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w kwietniu 1995 roku, kiedy otrzymał I nagrodę na 19. Międzynarodowym Konkursie Artystycznym D'Angelo w Erie, w stanie Pensylwania (USA). "Dał wspaniałe wykonanie Koncertu fortepianowego Liszta nr 1 w E-dur ... Jeśli konkurs pomoże nam odkryć jeden wyjątkowy talent, uważamy to za wielki sukces", powiedział Sam Rotman, dyrektor konkursu. W 1996 roku, Andrey Shibko dał recital w ramach "Serii Wielkich Wykonawców" (wraz z Andre Wattsem, Janosem Starkerem, Kathleen Battle, Julliard String Quartet) w D'Angelo Art Performing Center.

Ponadto, Andrey Shibko jest laureatem kilku znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych w Europie: Porto, Portugalia (1998, 1. miejsce); Geza Anda, Zurich, Szwajcaria (2000, 3. miejsce) i World Piano Competition w Londynie (2002, 3. miejsce).

Po tych zwycięstwach, koncertowa działalność artysty szybko się rozszerzyła - regularnie występuje on w USA, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Anglii i Rosji. Został zaproszony przez wiele znanych orkiestr do współpracy jako solista m.in. przez Orkiestrę Tonhalle w Zurychu prowadzoną przez Lawrence'a Fostera, Winterthur (Stadtorchester, Vladimir Ashkenazy), Orkiestrę Fiharmonii Londyńskiej (Tomasz Bugaj), Narodową Orkiestrę Porto, Symfonię Osaka oraz przez orkiestry symfoniczne w Gdańsku i Szczecinie. Brał udział również w następujących muzycznych festiwalach: Carintischer Sommer (Austria), Viersener Klaviersommer (Niemcy), Maratea Musica (Włochy) i występował w wielu słynnych salach koncertowych, m.in. w Santory Hall (Tokio), Queen Elizabeth Hall i Royal Festival Hall (London) oraz Tonhalle (Zurich).

Andrey Schibko regularnie uczestniczy w koncertach muzyki kameralnej oraz występuje z udziałem śpiewaków. Prowadzi kursy mistrzowskie w Rosji, Europie i Azji. W 1993 roku wystąpił z premierowym wykonaniem Sonaty w fis-moll Igora Strawińskiego w Moscow Conservatory Hall. Od 1999 roku, Andrey Shibko wykłada na wydziale fortepianu w Konserwatorium Moskiewskim im. Czajkowskiego, a od 2011 jest tam profesorem nadzwyczajnym.

Dodatkowe informacje: http://www.filharmonia.gda.pl/