Gdańska Jesień Pianistyczna: Paweł Rydel

Koncerty, Gdańsk

Data 18.11.2013 09:18
Miejsce Filharmonia Bałtycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 15-25 zł

Recital fortepianowy Pawła Rydla pt. "Wokół Oliviera Messiaena".

Program:

Olivier Messiaen

  • Petites esquisses d'oiseaux (1985)
  • Rondeau (1943)
  • Fragmenty z "Catalogue d'oiseaux" (1956-58) i "Vingt Regards surl'Enfant-Jésus" (1944)

Paweł Rydel:

Urodzony w 1971 r. W Gdańsku. Wykształcony w rodzinnym mieście pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Waldemara Wojtala. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu.

Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach pianistycznych i muzyki kameralnej, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Jadwiga Kaliszewska, Kevin Kenner, Mark Lubotsky, Henry Meyer, Marek Moś, Jean-Paul Sevilla, Maria Szwajger-Kułakowska czy Andrzej Tatarski.

Jest laureatem wielu konkursów i festiwali pianistycznych i kameralnych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako pianista solista i kameralista. Występował w wielu miastach Polski, a także w Rosji, Holandii, Niemczech, Norwegii, we Włoszech i na Węgrzech. Ma w dorobku nagrania dla Polskiego Radia i TVP. Oprócz działalności koncertowej z równą pasją oddaje się pracy pedagogicznej w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz średnich szkołach muzycznych. Okresowo współpracuje również z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku.

Jego stale poszerzany repertuar obejmuje utwory wszystkich epok od baroku do współczesności. Zainteresowania pianisty skupiają się wokół muzyki XIX i XX wieku. Jest cenionym interpretatorem utworów F. Chopina, F. Liszta, J. Brahmsa, A. Skriabina, K. Szymanowskiego, O. Messiaena oraz R. Maciejewskiego. Utwory tego ostatniego kompozytora są mu szczególnie bliskie i chętnie przez niego grywane, zawsze wzbudzając duże uznanie publiczności.