Festiwal Krótkich Filmów w Gdańsku

Filmy, Gdańsk

Data 25.11.2013 00:00-01.12.2013 00:00
Miejsce CSW Łaźnia, Łaźnia 2, Instytut Kultury Miejskiej, Klub Plama
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Euroshorts jest festiwalem filmów krótkometrażowych i twórczej reklamy. Wyróżnia i wspiera młodych filmowców z całego świata. Istnieje od 1992 roku. Najbliższa, 22 edycja odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Klubie Plama i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w dniach 25 listopada - 1 grudnia 2013. Jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, AICP (Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA) i Województwo Pomorskie. Podstawowe części programu to: filmy krótkometrażowe w konkursie międzynarodowym, spotkania z twórcami, pokaz "Amerykański Film Reklamowy 2013" (filmy reklamowe wyróżnione w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, tematyczne seanse filmowe, recitale muzyczne i warsztaty.

Podczas festiwalu można obejrzeć kilkadziesiąt krótkich filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych z wielu krajów oraz najciekawsze amerykańskie i polskie filmy reklamowe. Pokazom towarzyszyć będą koncerty i wystawy.

Do 30 września młodzi filmowcy mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu międzynarodowego. Organizatorzy czekają na filmy o czasie trwania do 30 minut. W konkursie są 4 kategorie: fabularna, dokumentalna, animacja, film eksperymentalny. Formularze zgłoszenia są dostępne w Internecie na stronach: www.euroshorts.pl

Nagrody w konkursie ufundowali: Marszałek Województwa Pomorskiego (Grand Prix 3000 zł), Prezydent Miasta Gdańska (Nagroda Prezydenta 3000 zł), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (4 nagrody regulaminowe po 1200 zł).

W tej chwili trwa przyjmowanie filmów do konkursu. Filmy ocenia komisja selekcyjna: Andrzej Musiał, Kaja Wilengowska, Przemek Młyńczyk. Do tej pory wpłynęło 300 filmów z całego świata.

Rozpoczęła się 2 edycja konkursu "Filmujemy Gdańsk!"

W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy nakręcić 2-minutowy film o jednej z ulic Gdańska lub o osobie mieszkającej w Gdańsku. Technika może być dowolna. Film należy umieścić w Internecie i wysłać organizatorom link do 10 listopada 2013. Ogłoszenie wyników: 29 listopada w Instytucie Kultury Miejskiej. Patronatem objął konkurs Pomorski Kurator Oświaty. Informacje o konkursie umieszczone są na specjalnej stronie www.filmujemy-gdansk.pl.

  • 25 listopada - 1 grudnia 2013, Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port
  • 25 - 28 listopada 2013, godz. 18:00 - 22:00 CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto

Znamy skład jury festiwalu:

W jury Europejskiego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2013 znajdą się: Maria Strzelecka, Piotr Czerkawski, Roberto Barrueco i Tamas Gabeli.

Maria Strzelecka | Polska Animatorka i aktorka, właścicielka znanej marki odzieżowej Luka Bandita. Brawurowo zagrała Andżelę w filmie Xawerego Żuławskiego "Wojna polsko-ruska". Na co dzień zajmuje się grafiką, realizuje filmy i teledyski animowane (między innymi dla Muńka Staszczyka), tworzy ilustracje i scenografię. Zaprojektowała plakaty do filmów: "Wojna Polsko-Ruska", "Dzieci Ireny Sendlerowej", "Wszystko co kocham". Od roku jest doktorantką w pracowni ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Piotr Czerkawski | Polska Najbardziej kultowy niezależny dziennikarz filmowy w Polsce, wytrawny znawca historii kina. Współpracuje z wieloma mediami, między innymi z miesięcznikiem Kino. Prowadzi bloga "Cinema Enchanté". Żaden film nie ma przed Piotrem tajemnic.

Roberto Barrueco | Hiszpania Historyk sztuki, twórca i dyrektor jednego z najważniejszych hiszpańskich festiwali filmów krótkometrażowych Festiwalu Mecal w Barcelonie.