„Art brut. Outsiderzy sztuki”

Kultura, Tczew

Data 15.11.2013 00:00-15.12.2013 00:00
Miejsce Fabryka Sztuk
Adres ul. 30 Stycznia 4
Miejscowość Tczew

Tczewska Fabryka Sztuk, Galeria Świętojańska w Gdańsku oraz Galeria Tak w Poznaniu zapraszają na wystawę „Art brut. Outsiderzy sztuki”. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną prace pięciu artystów z Gdańska i Poznania. Wernisaż kolekcji odbędzie się 15 listopada 2013 r. w siedzibie Fabryki.

Art brut (z francuskiego: sztuka surowa, nieokrzesana) – termin wprowadzony przez francuskiego artystę J. Dubuffeta na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, przestępców, chorych psychicznie lub ludzi z innych powodów wykluczonych społecznie, którzy wskutek braku wykształcenia i kontaktu ze sztuką i kulturą tworzą dzieła niezależne od norm społecznych, artystycznych mód oraz konwencji. Ludzi tych Dubuffet uważał za cennych posiadaczy nieskażonych kulturą emocji.

Pierwszy duży pokaz prac artystów naiwnych i art brut w Polsce („Inni”) miał miejsce w Zachęcie w 1965 r., za sprawą profesora Aleksandra Jackowskiego. W 1985 r., w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, zorganizowana została kolejna duża wystawa „Talent, pasja, intuicja”. Były to największe i najbardziej komplementarne prezentacje sztuki marginesu w dziejach polskiego wystawiennictwa.

W 2005 r. minęło 40 lat od wystawy „Inni” w Zachęcie i 20 lat od wystawy „Talent, Pasja, Intuicja” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie postanowiło przygotować wystawę „Talent, Pasja, Intuicja II”. Była ona z jednej strony retrospektywnym przeglądem najciekawszych zjawisk artystycznych i najwybitniejszych osobowości twórczych z kręgu sztuki nieprofesjonalnej, naiwnej, outsider, art brut, rozpoznanych w ciągu ostatnich 20 lat, z drugiej zaś przypomnieniem wybranych, wybitnych dzieł (z dwóch poprzednich wystaw) uznanych klasyków gatunku, m.in.: Nikifora, Ociepki, Monsiela, Krawczuka, Miklasiewicza, Zagajewskiego, Kudły, Zegadły, oraz prace niedawno odkrytych, niezmiernie utalentowanych artystów bez dyplomów, takich jak: Dembiński, Jeziorański, Rebelski, Świątek i innych. Na tczewskiej ekspozycji w Fabryce Sztuk swoje prace zaprezentuje 5 artystów z Gdańska i Poznania: Daria Brambor, Adam Dembiński, Sebastian Proszko, Wojciech Rubik, Magda Zielazna.