Pieśni według Schulza w gdańskiej Miniaturze

Koncerty, Gdańsk

Data 17.11.2013 00:00-22.11.2013 00:00
Miejsce Teatr Miniatura
Adres al. Grunwaldzka 16
Miejscowość Gdańsk

W Gdańsku, 17 listopada 2013 r., dwa dni przed rocznicą tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy Brunona Schulza, Miejski Teatr Miniatura zaprasza na premierę widowiska muzyczno-plastycznego powstałego z inspiracji jego cyklem opowiadań „Sklepy cynamonowe”. Spektakl ma formę recitalu z mocno rozbudowaną warstwą plastyczną, gdzie słowa piosenek są punktem wyjścia do budowania obrazu.

Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury XX-lecia międzywojennego, m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską – jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie.

Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą”, częściowo animowana „Ulica Krokodyli” Stephena i Timothy’ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl „Ulica Krokodyli” brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya.

W gdańskim spektaklu wykorzystane zostaną utwory poetyckie Leszka Pietrowiaka z tomu „Świat według Schulza”. Muzykę do nich, będącą fuzją brzmień rockowych, elektronicznych i akustycznych, napisał Marcin Kulwas, pochodzący z Trójmiasta kompozytor i gitarzysta. Utwory wykorzystane w spektaklu to specjalnie przearanżowane piosenki z płyty „Pieśni według Schulza”. Zaśpiewa je aktorka Miniatury Edyta Janusz-Ehrlich, która jest również pomysłodawczynią inscenizacji i współautorką projektów scenograficznych wraz z Moniką Konczakowską. Na scenie będą jej towarzyszyć aktorzy: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński oraz muzycy grający na żywo – Marcin Kulwas na gitarze i Jarosław Stokowski na kontrabasie.

Spektakl ma formę recitalu z mocno rozbudowaną warstwą plastyczną, gdzie słowa piosenek są punktem wyjścia do budowania obrazu. Nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, w którym obrazy są głównym nośnikiem znaczeń i emocji. W przedstawieniu dużą rolę będą odgrywały różnego typu lalki, elementy scenograficzne, nietypowe kostiumy inspirowane również cyklem grafik Schulza „Xięga bałwochwalcza”.

Po spektaklu „Karakonia”, 22 listopada 2013 r. (piątek) o godz. 20.15 odbędzie się – organizowane przez Miniaturę wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście – otwarte spotkanie „Schulz. Inspiracje”, poświęcone fenomenowi siły przyciągania twórczości Brunona Schulza, która jest częstą inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie.

Więcej:

  • www.teatrminiatura.pl
  • www.facebook.com/teatrminiatura