Ołowianka świętuje Rok Lutosławskiego

Koncerty, Gdańsk

Data 15.11.2013 19:00
Miejsce Sala Koncertowa na Ołowiance
Miejscowość Gdańsk
Bilety od 10 do 45 zł

2013 to rok znanego i niezwykle cenionego w Polsce i na świecie kompozytora Witolda Lutosławskiego. Z tej okazji Polska Filharmonia Bałtycka zaplanowała na jesieni tego roku szereg koncertów oraz imprez towarzyszących. Wydarzenia organizowane będą pod hasłem „W kręgu Lutosławskiego” i potrwają od 14 do 26 listopada.

Ich celem jest przypomnienie twórczości oraz sylwetki tego wybitnego kompozytora jako wielkiego autorytetu muzycznego ubiegłego stulecia. Nie zabraknie wśród nich propozycji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych melomanów. Większość z nich będzie odbywała się w filharmonii na gdańskiej Ołowiance.

Cykl obchodów rozpocznie się od spotkania studentów gdańskiej Akademii Muzycznej z Jacqueline Fontyn, wybitną współczesną belgijską kompozytorką i pianistką, przyjaciółką Lutosławskiego, której utwór pojawi się w repertuarze pierwszego z koncertów poświęconych mistrzowi.

Pierwszym z wydarzeń, skierowanych do szerszej publiczności, będzie koncert symfoniczny 15 listopada, inaugurujący równocześnie Gdańską Jesień Pianistyczną, z udziałem Bogdana Kułakowskiego przy fortepianie. Znakomitą Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi Paweł Przytocki. Wydarzenie uświetni projekcja filmu dokumentalnego pt. „Między dźwiękiem a ciszą – wspomnienie o Witoldzie Lutosławskim”.

Koncertem kończącym szereg wydarzeń artystycznych, związanych z obchodami 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, skierowanych do dorosłych melomanów będzie widowisko zaplanowane na 22 listopada 2013 r. w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Przy fortepianie zasiądzie należąca do czołówki polskich pianistów – Beata Bilińska. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi I Dyrygent PFB – Massimiliano Caldi. Koncert poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego pt. „Lutosławski wg ojca Karola” w reżyserii Aleksandry Osadowskiej-Padlewskiej.

Koncertom towarzyszyć będzie także wystawa biograficzna, poświęcona kompozytorowi, którą będzie można oglądać już od połowy listopada w foyer filharmonii.

Organizatorzy obchodów Roku Lutosławskiego na gdańskiej Ołowiance nie zapomnieli także o najmłodszych słuchaczach. Podczas koncertów edukacyjnych, odbywających się 25 i 26 listopada, mali melomani będą mogli wysłuchać m.in. wierszy Juliana Tuwima z muzyką Witolda Lutosławskiego. Koncerty edukacyjne będą odbywały się aż dwukrotnie w ciągu jednego dnia: o godz. 9.00 i 11.15.

Koncert inauguracyjny Gdańskiej Jesieni Pianistycznej „W kręgu Lutosławskiego”

  • Bogdan Kułakowski – fortepian
  • Paweł Przytocki – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna PFB
  • Konrad Mielnik – prowadzenie