Wrzeszcz art! Karolina Breguła

Kultura, Gdańsk

Data 19.11.2013 00:00-13.12.2013 00:00
Miejsce Kolonia Artystów
Adres Leona Miszewskiego 18
Miejscowość Gdańsk

Na wystawę składają się filmy wybrane z dorobku artystki. Podczas otwarcia odbędzie się pokaz filmu pt. "Obraza".

  • Otwarcie wystawy 19.10.2013 godzina 19.00 Wystawa czynna w dniach 19.10 - 13.12.2013, po uprzednim - umówieniu telefonicznym (505 391 891) lub mailowym: [email protected]
  • Kolonia Artystów | ul. Miszewskiego 18 | Gdańsk Wrzeszcz
  • Wystawa realizowana w ramach projektu WRZESZCZ ART!
  • Projekt WRZESZCZ ART! dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
  • Organizator: Kolonia Artystów
  • www.wrzeszczart.blogspot.com

Obraza jest krótką opowieścią o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się być ostoją tradycji, lecz jednocześnie i ksenofobii, lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By zbudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Korzystając z ludzkiej przekory, wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.

Karolina Breguła (ur. 1979) - artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktorantka na tej samej uczelni. Występowała i wystawiała w takich instytucjach jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Kalmar w Szwecji czy Real Art Ways w Hartford w USA. Laureatka nagrody Samsung Art Master, stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska i stypendium Funduszu Wyszehradzkiego. Nominowana do nagrody Spojrzenia 2013. Autorka takich projektów jak Fire-Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie. W swoich pracach zajmuje się problematyką recepcji sztuki. Bada nieprofesjonalnych odbiorców sztuki i ich relację z dziełem. Szuka miejsca dla sztuki w codzienności i ról, jakie dziedzictwo może odgrywać we współczesnym świecie. Budowanie znaczeń i autoanaliza kultury stały się sensem jej ostatniej działalności artystycznej.

Projekt "WRZESZCZ ART!" to cykliczny projekt artystyczny o charakterze długofalowym. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2011 - została powołana Galeria "6,21". W od roku 2011 udział wzięli: Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Ania Witkowska, Adam Witkowski, Piotr Wyrzykowski, Aleksandra Wenta i Alicja Karska, Maciej Chodziński, Maciej Salomon, Dorota Walentynowicz, Wojciech Zamiara, Hubert Czerepok,Urszula Wasielewska, Kijek i Adamski, Aga Jarząbowa.

Głównym celem projektu jest prezentowanie i gromadzenie prac wideo artystów, tak aby powstała swoista kolekcja - archiwum edukacyjne dostępne dla każdego.

"WRZESZCZ ART!" to przybliżenie kontekstu społecznego w sztuce współczesnej, jak również ukazanie różnorodności jej form i tematyki. Konfrontacja artystów o tak zróżnicowanym podejściu do sztuki i materii, w której tworzą, zapewni wielostronność ujęcia i przedstawienia zagadnień związanych z twórczością artystyczną. Projekt "WRZESZCZ ART!" ma na celu poprzez sztukę wideo popularyzację i zachęcenie do udziału w życiu kulturalnym miasta.