Festiwal Jazz Jantar: New Bone

Koncerty, Gdańsk

Data 15.11.2013 20:00
Miejsce Klub ŻAK
Adres al. Grunwaldzka 195/197
Miejscowość Gdańsk
Bilety 50 zł

New Bone przygotowuje na jesień nową płytę z kompozycjami Henryka Warsa i Bronisława Kapery we współczesnych aranżacjach jazzowych. Album będzie zawierał zarówno spopularyzowane przez polskich wokalistów (Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński) wielkie przeboje lat 30. i 40., takie jak Już nie zapomnisz mnie (z filmu Zapomniana melodia), czy Umówiłem się z nią na dziewiątą (z filmu Piętro wyżej), jak i mniej znane polskiej publiczności, lecz niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych, fragmenty ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak Czekoladowy żołnierz, Lily (za którą Bronisław Kaper jako pierwszy Polak otrzymał Oscara w 1953 roku), czy Bunt na Bounty (filmu z Marlonem Brando w roli głównej).

Jarek Śmietana o New Bone: zespół prowadzony mądrze przez lidera gra własną, oryginalną muzykę, w której słychać to, co najważniejsze w jazzie. Groove, swing, doskonałe brzmienie, dojrzałe solówki, dbałość o formę i wreszcie piękny balans pomiędzy szacunkiem dla tradycji a nowoczesnym progresywnym myśleniem muzycznym. To cechuje tylko artystów z najwyższej półki. ["Jazz Forum" | 7/8 2012]

New Bone - krakowski kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album Something for now, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa New Bone nagrała drugą płytę It's not easy, która jest kontynuacją Something for now. W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną Destined (premiera: kwiecień 2012 rok). W sierpniu 2013 roku Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania. Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.

Tomasz Kudyk - trębacz, kompozytor. Jazz stał się jego pasją już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). W 1996 roku wraz z kolegami założył kwintet New Bone z którym nagrał dwie autorskie płyty: Something for now i It's not easy. Trzecia płyta zespołu Destined ukazała się w kwietniu 2012 roku. Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół. Do tej pory miał okazję współpracować między innymi z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Arek Skolik, Joachim Mencel, Andrzej Cudzich, Jan Pilch, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Adam Pierończyk. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Wykładowca w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Bartłomiej Prucnal - najmłodszy członek zespołu. Student Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej. Współzałożyciel formacji N.S.I. i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5-th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go Kenny Garret!), a także - I miejsce i Grand Prix na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzikami: Leszkiem Żądło, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim / Big Band, Jarkiem Smietaną, Michałem Urbaniakiem.

Mateusz Gawęda - student V roku AM w Krakowie w klasie fortepianu u Joachima Mencla. Współtwórca takich zespołów jak: Pezda / Gawęda Duo, PeGaPoFo, Mateusz Gawęda Trio, Gawęda / Fortuna Experiment, Cracow JAzz Collective - których głównym repertuarem są jego autorskie kompozycje. W 2010 roku w duecie z saksofonistą Sławomirem Pezdą zdobył I miejsce i Grand Prix na 3-th Tarnów International Jazz Contest, a z kwartetem PeGaPoFo I miejsce na międzynarodowym konkursie Jazz Juniors 2011 oraz I miejsce na Gorzów Jazz Celebrations - XXXVIII Klucz do Kariery w 2012 roku. Występował z takimi artystami jak: Billy Hart, Rusty Jones, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Leszek Żądło i wieloma innymi.

Maciej Adamczak - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Jest laureatem kilku krajowych konkursów: Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Wykładowca w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dawid Fortuna - jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej imienia Artura Rubinsteina. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. W Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 wygrał konkurs, z zespołem PeGaPoFo. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami - Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację - TTS Trio. Miał okazje występować z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.