Finał konkursu Mój Dzień Niepodległości + koncert Big Cyc

Koncerty, Gdynia

Data 11.11.2013 15:00
Miejsce Klub Muzyczny Ucho
Adres Świętego Piotra 2
Miejscowość Gdynia
Bilety wstęp wolny

Z inicjatywy Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna w dniu 11 listopada w Klubie Ucho w Gdyni odbędzie się finał konkursu "Czym jest dla mnie Dzień Niepodległości?". Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Big Cyc.

Konkurs ma na celu przybliżenie młodzieży pojęcia niepodległości, wartości i ideałów, za które poprzednie pokolenia nie wahały się walczyć i poświęcać życie. Skierowany jest do młodzieży szkolnej z Pomorza. Uczniowie sami wybierają formę i środek przekazu, w którym krótko przedstawią, czym dzisiaj jest dla nich wolność i niepodległość oraz jaka rolę pełni społeczeństwo w kształtowaniu wartości. Przedstawienie prac i ogłoszenie wyników oraz rozdanie atrakcyjnych nagród będzie miało miejsce o godzinie 15:00 w Klubie "Ucho".

Szczegóły dotyczące imprezy znajdują się na stronie: http://www.fundacja-pih.pl/?13,konkurs oraz w zakładce: http://www.fundacja-pih.pl/?124,akt

Zwieńczeniem Konkursu oraz uroczystości rocznicowych Dnia Niepodległości będzie występ zespołu Big Cyc, który pojawi się na scenie o godz. 20:00.

BIG CYC

Istnieje od 25 lat, jeden z najdziwniejszych polskich zespołów rockowych. Powstał w roku 1988 roku w Łodzi, kiedy do trzech muzyków reggowej formacji Rokosz - Jacka Jędrzejaka, Jarka Lisa i Romana Lechowicza dołączył student kulturoznawstwa Krzysztof Skiba. Dżej Dżej od kilku lat grał już w znanym i cenionym w latach 80-tych zespole "Rokosz". Skiba występował wcześniej w efemerycznych kabaretach i studenckim teatrze ulicznym. Umieszczał też swoje felietony w pismach podziemnych takich jak "Acappella" czy słynny kwartalnik literacki "Brulion". W latach 1987-90 Skiba i Dżej Dżej organizowali happeningi łódzkiej diecezji Pomarańczowej Alternatywy. PA był to ruch artystyczno-polityczny, który pod koniec lat 80-tych urządzał w wielu miastach masowe happeningi przedrzeźniające i wyśmiewające komunistyczną władzę.

Doświadczenia zdobyte podczas ulicznych akcji Dżej Dżej i Skiba postanowili wykorzystać w zespole Big Cyc. Po kilku pierwszych próbach powstały piosenki, które z założenia miały wyśmiewać mistyczną powagę i zadęcie wielu ówczesnych grup rockowych uważanych fałszywie za "podziemne" i "zbuntowane". Tak powstały przeboje takie jak "Kapitan Żbik", "Wielka miłość do babci klozetowej" czy "Piosenka góralska". Twórcy Big Cyca załapali bakcyla muzycznego i w szybkim czasie stali się lokalną sensacją, grając głównie na imprezach studenckich typu juvenalia. W 1989 roku Big Cyc (uznawany wówczas za totalnie podziemny i anarchistyczny zespół) został zaproszony do udziału w festiwalu kultury anarchistycznej Schwarze Tage w Berlinie Zachodnim. Podczas muzycznych eskapad do Berlina narodził się wielki przebój zespołu "Berlin Zachodni". Wkrótce muzycy pod przewodnictwem Dżej Dżeja zarejestrowali pierwsze piosenki w studiu Izabelin Andrzeja Puczyńskiego. O zespole zrobiło się głośno w całej Polsce, gdy w radiu pojawiły się piosenki - "Kapitan Żbik" i "Berlin Zachodni". W 1990 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu "Z partyjnym pozdrowieniem".