Okruchy życia - spektakl gościnny

Filmy, Gdańsk

Data 12.11.2013 09:00
Miejsce Filharmonia Baltycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety norm. 50 zł, ulg. 35 zł

Okruchy życia

W tym niecodziennym spektaklu zagrają dzieci i młodzież z całej Polski. Urzekająca muzyka, efekty specjalne i przede wszystkim poruszająca historia sprawią, że po obejrzeniu tego spektaklu, spojrzymy inaczej na problemy współczesnego pokolenia.

Bohaterowie wczują się w role, bardzo dobrze znane każdemu z nas. A może okaże się, że oglądając spektakl ujrzymy w nich samych siebie? To opowieść o przyjaźni, zaufaniu i zapadające w pamięci utwory muzyczne oraz efekty specjalne, które sprawią, że każdy, kto zawita w progi naszego miasteczka, nie wyjdzie stąd zawiedziony. Być może inaczej spojrzymy na problemy młodego pokolenia. Musical "Okruchy życia" nawiązuje do wielu założeń pedagogiki stawianych przez Janusza Korczaka. Marzenia są w każdym z nas, trzeba po prostu dążyć do ich spełnienia.

Musical opowiada o losach nastolatków pewnego małego miasteczka rządzonego przez tamtejszy uliczny gang. Jego szefem jest przerażający i niebezpieczny człowiek zwany Żyleta. Strach przed jego osobą sprawia, że wszyscy są mu posłuszni. Do gangu należą dzieci, dla których jest on zarówno ucieczką od codziennych problemów czy biedy, jak i sposobem na zabicie nudy. Obojętność świata sprawia, że wszyscy bez sprzeciwów tolerują panującą sytuację. Jednak monotonność ta zmieni się, gdy do szkoły, prowadzonej przez surowego dyrektora zawita nowy nauczyciel Tomek. Chłopak wypowie wojnę rządzącym tam zasadom, stosując własne metody pracy z dziećmi. Stanie tym samym na drodze nieobliczalnemu szefowi gangu, czerpiącemu spore zyski z małoletnich złodziejaszków, którym wydaje się, że mają wszystko, lecz ich wolność i dusza już od dawna jest w posiadaniu apodyktycznego szefa.

Na szczęście szybko okazuje się, że nowy nauczyciel potrafi zmienić w nich to błędne postrzeganie świata. Zaczynają odkrywać w sobie nowe zainteresowania oraz ową duszę - duszę, w której Tomek odnajduje niedostrzegane przez nikogo dobro. Wspólnie wyruszą zgłębić tajemnicę, którą kryje historia ich małego miasteczka. Podróż przyniesie mnóstwo niespodzianek, przygód, a także magii, obecnej w sercu każdego z nich. Dzieciaki zaczną czuć, że dopiero teraz żyją pełną piersią i otworzą się na świat. Jednakże, czy zdobędą sie na odwagę aby sprzeciwić się Żylecie, dzięki któremu mogą demonstrować swą siłę i znaczą więcej, nawet w świecie dorosłych? Czy zwycięży dziecięca szczerość i wrodzone dobro, czy pogoń za pieniądzem i zło?

  • Scenariusz i reżyseria: Karol Świtajski
  • Asystent reżysera: Adam Baranowski
  • Przygotowanie wokalne aktorów: Alicja Giętkowska, Anna Jarosz
  • Choreografia: Wiktoria Litsowska, Maksym Grabarczyk
  • Scenografia: Anna Markowska
  • Kierownik techniczny: Tomasz Liguz
  • Efekty świetlne: Setlight
  • Nagłośnienie: Offstage