Gdańska Jesień Pianistyczna: Qi Xu

Koncerty, Gdańsk

Data 17.11.2013 17:00
Miejsce Filharmonia Baltycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 18-35 zł

Program:

  • Ludwig van BEETHOVEN Sonata nr 30 E-dur, op.109
  • Ferenc LISZT Réminiscences de Don Juan (S. 418)
  • Johannes BRAHMS Sonata nr 3 f-moll , op.5
  • Igor STRAWIŃSKI Trzy fragmenty z "Pietruszki"

Qi Xu:

Należy do najciekawszych wirtuozów młodego pokolenia. Jego wyjątkowa technika i muzykalność przyniosła mu uznanie publiczności i krytyków, gdziekolwiek występował.

Urodził się w Shenzhen gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Następnie uczył się w Shenzhen Art School pod kierunkiem prof. Dan Zhaoyi - jednego z najznakomitszych pedagogów fortepianu w Chinach.

W 2008 Qi Xu zdobył nagrody na wszystkich konkursach pianistycznych krajowych i międzynarodowych, w których brał udział, m.in. I nagrody na 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. W. Krajniewa na Ukrainie i II nagrodę w 11. Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Pianistyczny w Ettlingen, gdzie jako 14. latek był najmłodszym uczestnikiem w starszej grupie do lat 20.

Od 2008 pianista występował na całym świecie, w tym w Chinach, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Francji, Maroku i Stanów Zjednoczonych. W kwietniu 2010 na zaproszenie Telewizji Hiszpanii zarejestrował program "Młody solista", który emitowano szesnaście razy. Latem tego samego roku wystąpił na festiwalu "Pianofest"w Long Island.

W 2009 Qi Xu zdał do Juilliard School oraz Curtis Institute of Music z najwyższym wynikiem przesłuchań wstępnych. Obecnie studiuje w Juilliard School u prof. Yohaved Kaplinsky - szefowej katedry fortepianu tej renomowanej uczelni. Od września 2012 roku studiuje też równolegle na Uniwersytecie Columbia.

W 2011 Qi Xu zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę orkiestry na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Casablance. Jest najmłodszym zwycięzcą w historii tegoż konkursu. Latem 2011 roku Qi Xu wystąpił na słynnym Festiwalu Muzycznym w Aspen. We wrześniu 2012 roku zadebiutował z recitalem w Filharmonii Krakowskiej, po którym otrzymał komplementujące recenzje i zaproszenia na kolejne koncerty po Polsce w listopadzie 2013 roku.