Uniqplan wystąpi w Kwadratowej

Koncerty, Gdańsk

Data 07.11.2013 20:00
Miejsce Kwadratowa
Adres Siedlicka 4
Miejscowość Gdańsk
Bilety -studenckie 15zł -normalne 25zł

Uniqplan 7 listopada zaprezentuje nową jakość w Kwadratowej. Nowoczesne brzmienie kwartetu Uniqplan to nowa jakość na polskiej scenie. To bez wątpienia muzyka dwudziestego pierwszego wieku, choć słychać w niej głęboką inspirację syntezatorowym światem lat 80. Twórczość zespołu najtrafniej można określić jako mieszankę nowofalowego indierocka z bardzo dużą dawką miłej dla ucha elektroniki.

Więcej o artyście:

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, gdy wspólne granie rozpoczęli Michał Wojtas (śpiew, gitara, klawisze) Piotr "Kephas" Pawęska (gitara basowa) i Konrad Zieliński (perkusja). "Z Konradem poznaliśmy się w pracy, a Piotrek przyszedł z ogłoszenia" - wspomina początki Michał. "Uniqplan powstał trochę w samochodzie. Michał w aucie puszczał mi swoje pomysły, a ja powiedziałem: »Stary, trzeba koniecznie sprawić, aby to ujrzało światło dzienne«" - dopowiada Konrad. Jako trio panowie nagrali pierwszy materiał demo. Potem nastąpiło rozszerzenie składu do kwartetu: zespół uzupełnił klawiszowiec Bartek Lewczuk i już z nim zostało zrealizowane drugie demo. "Zdziwicie się kompletnie, ale z Bartkiem poznaliśmy się w kościele" - śmieje się Michał. Jako swoje inspiracje panowie z Uniqplan wymieniają takich wykonawców jak MGMT, Kings Of Leon, Klaxons, Delphic, Pink Floyd, U2, czy Depeche Mode. Ale, jak dodaje Bartek: "Jesteśmy ludźmi, którzy muzycznie pochodzą z bardzo różnych stron. Wiele różnych spraw się przewija i mielą się tak, że powstaje Uniqplan". "Jest wszystkiego po trochu" - zgadza się Michał.

Z czasem o Uniqplan zaczyna się robić coraz głośniej. A to między innymi z tego powodu, że w 2011 roku grupa zagrała wiele świetnie przyjętych koncertów, w tym na Ursynaliach, gdzie została zauważona przez Marcina Bisiorka z radia ESKA Rock, dzięki czemu zespół zaistniał na falach rozgłośni. Uniqplan udanie zaprezentował się również przed kilkoma tysiącami fanów podczas festiwalu w Jarocinie, docierając do finału plebiscytu Red Bull Rytmy Młodych.

Muzycy Uniqplan zwrócili na siebie uwagę fanów, dziennikarzy i osób z branży muzycznej tym, że zdołali w wyjątkowy sposób połączyć rockowy pazur i emocje z melodyjnością i brzmieniami synthpopu, tworząc własny, niepowtarzalny styl. Energia, wysmakowane aranżacje, britpopowy wokal, charakterystyczne brzmienie gitary solowej, i przede wszystkim dobre melodie - wszystko to sprawia, że utwory grupy pozostają w pamięci już po pierwszym przesłuchaniu, a jej koncert jest niezapomnianym przeżyciem. Fanom z trudnością przychodzi uwierzyć, że ta muzyka powstała w Polsce i jest tworzona przez Polaków.

Kwartet po udanych koncertach w 2011 roku zaczął przygotowywać piosenki na debiutancki krążek. Nagrań dokonano w warszawskim Studio Rekord, z Szymonem Sieńko w roli realizatora dźwięku. Producentem muzycznym był kompozytor wszystkich piosenek - Michał Wojtas. Parę miesięcy po zakończeniu rejestracji materiału na pierwszą płytę, jesienią 2012, nastąpiło bardzo ważne wydarzenie w historii Uniqplan - grupa podpisała kontrakt wydawniczy z wytwórnią Warner Music Poland. Premierę albumu wyznaczono na wiosnę 2013 roku.

Pierwszą piosenką zapowiadającą album, który otrzymał tytuł "Wilderness", była "This Makes Sense" (zrealizowano do niej wideoklip, który można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=51UTOkFidXQ). Dzięki niej Uniqplan zakwalifikował się do finałowej dziesiątki konkursu WOW Music Awards oraz "Trendy 2013" i wystąpił w Operze Leśnej podczas jedenastej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal. Jako kolejne debiutancki krążek kwartetu promowały piosenki "Freeland" oraz tytułowa "Wilderness". Do tej ostatniej powstał teledysk, który nakręcono w pięknych okolicznościach hiszpańskiej przyrody, a dokładnie na wyspie Fuerteventura, położonej we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, blisko północno-zachodnich wybrzeży Afryki. "Ta płyta to kombinacja, miks wszystkich naszych inspiracji w jednym, okrągłym krążku" - mówi Michał. "Udało nam się uzyskać bardzo szczery materiał. To nie tylko produkcja, lecz również nasze emocje" - dodaje Konrad.

Płyta "Wilderness" ukazała się 10 czerwca 2013, czyli zaledwie kilka dni po występie Uniqplan na festiwalu Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Michał, Konrad, Piotr i Bartek zarejestrowali 12 piosenek, które bez wstydu można postawić obok wielu produkcji zachodnich! Piosenek, które genialnie sprawdzają się podczas koncertów. A trzeba wspomnieć, że poza wyżej wymienionymi, Uniqplan miał okazję supportować w Polsce takie gwiazdy jak Gossip, Hurts i Turboweekend, za każdym razem pozostawiając po sobie doskonałe wrażenie. Za puentę niech posłuży opinia o zespole Zbigniewa Zeglera, szefa muzycznego radiowej Jedynki: "Uważam, że to jest zespół, który może spełnić oczekiwania takich osób jak ja, które oczekują polskiej muzyki na światowym poziomie".