Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Nosowska i Fismoll zagrają w gdyńskim Uchu

Koncerty, Gdynia

Data 07.11.2013 20:00
Miejsce Klub Muzyczny Ucho
Adres Świętego Piotra 2
Miejscowość Gdynia
Bilety 65 zł , w przedsprzedaży 55 zł

Katarzyna Nosowska wystąpi na ponad dziesięciu koncertach w ramach listopadowej trasy Nosowska.zip, podczas której zaprezentuje przekrojowy repertuar - głównie najważniejsze i najbardziej znane utwory z solowej działalności.

Dodatkowo będzie można usłyszeć kilka bardzo dawno niegranych, elektronicznych kompozycji Andrzeja Smolika z płyty "Sushi" - zapewne będzie to gratka dla fanów twórczości artystki.

KATARZYNA NOSOWSKA

Wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych polskich grup rockowych. Solowo nagrywa od 1996 roku. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album "puk puk" z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Zarówno publiczności, jak i krytykom, nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu.

W kolejnych latach, równolegle z działalnością w Hey, Nosowska wydała płyty: "Milena" (1998), "Sushi" (2000) oraz "UniSexBlues" (2007), która jest wspólnym projektem Nosowskiej i Marcina Macuka, kompozytora oraz producenta współpracującego z Hey'em. Album stał się niemal natychmiast Złotą Płytą, a trasa UniSexBlues Show była pasmem szalonych i wielce energetycznych koncertów w prestiżowych polskich klubach. Styczeń 2008 roku przyniósł Nosowskiej nagrodę Fenomen Przekroju za rzadkie wyczucie klasy, ucho do dobrych tekstów, głos do śpiewania i nieprzeciętny nos do współpracowników. Z kolei podczas gali Fryderyk 2008 płyta "USB" została uznana albumem roku muzyki alternatywnej. Nosowska odebrała też statuetki w kategoriach: autor roku, wokalistka roku i piosenka roku - "Era retuszera", do której klip nakręciła Anna Maliszewska, również nagrodzona Fryderykiem.

15 września 2008 roku artystka wraz ze swoim zespołem UniSexBlues Band była gościem specjalnym koncertu galowego XI edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", podczas którego zaprezentowała piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej. Entuzjastyczna reakcja publiczności, ale przede wszystkim niezwykły klimat, jaki wytworzył się między muzykami zaowocowały nagraniem płyty "Osiecka" , na której znalazły się takie utwory jak: "Na całych jeziorach ty", "Uroda", "Zielono mi", czy przejmująco zinterpretowana "Kto tam u ciebie jest?". Album został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy i pokrył się podwójną Platyną, otrzymał również Fryderyka w kategorii piosenka poetycka, natomiast Katarzyna Nosowska została uznana wokalistką roku 2009.

22 sierpnia 2011 roku w radiowej Trójce po raz pierwszy został zagrany utwór "Nomada", który był zapowiedzią nowej płyty Nosowskiej zatytułowanej "8". Artystka postawiła na sprawdzonych współpracowników. Autorem wszystkich piosenek jest Marcin Macuk, który razem z Marcinem Borsem (m.in. Nosowska "Osiecka") stał się również producentem płyty. Teksty oczywiście napisała Katarzyna. Album miał swoją premierę 23 września i ukazał się nakładem wytwórni Supersam Music. W ramach ciekawostki, warto też wspomnieć, że w latach 2002-2004 Nosowska wspomagała na koncertach legendę polskiego punka - grupę Dezerter.

Fismoll (support)

Jeden z najbardziej zaskakujących debiutów tego roku. Młody, 19-letni artysta o skandynawskich korzeniach, wyjątkowy autor tekstów i znakomity gitarzysta. Uczeń słynnej mistrzowskiej Szkoły Talentów w Poznaniu. Choć wciąż się uczy, jest również nauczycielem i pomaga młodszym gitarzystom. Już na początku swojej kariery muzycznej wymieniany przez słuchaczy jednym tchem obok tak znakomitych artystów, jak Damien Rice. Pseudonim Fismoll wziął się z dzieciństwa muzyka, który jako 7-latek zawsze śpiewał sobie coś pod nosem. Jego ojciec - skrzypek ze znakomitym słuchem, zauważył wtedy, że jego syn zawsze śpiewał w tonacji fis-moll. Singiel Fismolla - "Let's Play Birds", był przedpremierowo wyróżniony, zostając prestiżową Piosenką Dnia w radiowej Trójce, z osobistej inicjatywy Marka Niedźwieckiego.