Festiwal Jazz Jantar

Koncerty, Gdańsk

Data 02.11.2013 00:00-17.11.2013 00:00
Miejsce Klub ŻAK
Adres ul. Grunwaldzka 195/197
Miejscowość Gdańsk
Bilety 15-200 zł

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Jantar startuje 2 listopada koncertem kwartetu słynnego francuskiego trębacza, Erika Truffaza. Erik Truffaz 4tet zagra materiał ze swojej ostatniej płyty EL TIEMPO DE LA REVOLUCION. Truffaz, nazywany mistrzem fusion często gości w Polsce, w Gdańsku ostatnio grał w 2006 roku.

Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Jantar startuje 2 listopada koncertem kwartetu słynnego francuskiego trębacza, Erika Truffaza. Erik Truffaz 4tet zagra materiał ze swojej ostatniej płyty El Tiempo de la Revolucion. Truffaz, nazywany mistrzem fusion często gości w Polsce, w Gdańsku ostatnio grał w 2006 roku. Po tegorocznym koncercie Truffaza w Katowicach Jazzarium.pl relacjonowało: Zespół od lat wykonuje utwory leżące na pograniczu jazzu, sięgając po rozwiązania stylistyczne muzyki klubowej, rockowej, czy popu. (…) Dla trąbki Truffaza tło stanowiły niesamowite wariacje na pianinie elektrycznym i organach, grane z ekspresją przez znakomitego Patrica Mullera, któremu towarzyszyli tworzący sekcję rytmiczną: Marcello Giuliani na gitarze basowej oraz przezabawny Marc Erbett na perkusji.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Koncert inaugurujący FJJ jednocześnie otwiera mini prezentację francuskiego jazzu France.NOW i odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (na pozostałe koncerty zapraszamy do Klubu Żak). Festiwal zamknie 16 listopada kuratorski dzień określany jako Sygnowano: Maciej Sikała. Gdański saksofonista postanowił przybliżyć trójmiejskiej publiczności dwóch wspaniałych saksofonistów: Duńczyka Jacoba Dinesena i Niemca Ralpha Reicherta. Sam Maciej Sikała przygotowuje na FJJ specjalny projekt, z udziałem kontrabasisty Wayne’a Dockery, perkusisty Johna Betscha i trębacza Piotra Wojtasika. Ten koncert zaplanowany jest na Święto Niepodległości (11 listopada). Drugi koncert tego dnia dedykowany jest francuskiemu jazzowi (blok France.NOW). Wspomniany już Erik Truffaz to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich jazzmanów w świecie. Niewątpliwie drugim takim nazwiskiem jest Manu Katche, mistrz instrumentów perkusyjnych, kompozytor, wokalista i producent. Manu Katche pierwszy raz zagra w Gdańsku, przywiezie swój międzynarodowy zespół, z udziałem specjalnego gościa… Nilsa Pettera Molvaera, uwielbianego przez trójmiejską publiczność (w Żaku wystąpi trzeci raz). Za to młody francuski trębacz Fabien Mary pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Polski debiut Fabien Mary Quartet z programem z ostatniej płyty Concepcion zaplanowany jest na 8 listopada.

Niewątpliwie trąbka będzie - bynajmniej nie cichym - bohaterem tegorocznej edycji FJJ. 8 listopada, obok młodego, francuskiego trębacza, w Sali Suwnicowej Żaka wystąpi równie młody trębacz, Christian Scott, uważany za najciekawsze objawienie w amerykańskim jazzie, za twarz nowej fali w młodym, amerykańskim jazzie. Jazz Times określił go wręcz jako Jazz's young style God. Ale w Żaku pojawi się także jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych: Terence Blanchard (na FJJ po raz drugi). I tutaj mamy niespodziankę: bowiem Blanchard wspiera młodego, bardzo utalentowanego polskiego pianistę Michała Wróblewskiego. Tego samego dnia zaplanowaliśmy koncert kolejnego słynnego trębacza zza Wielkiej Wody: Dave’a Douglasa (po raz drugi na FJJ), a jego kwintet zagra materiał z ostatniej płyty Douglasa Time Travel. Skoro już jesteśmy przy muzyku ze słynnej nowojorskiej stajni Johna Zorna, nadszedł w końcu czas na zapełnienie dotychczasowej luki programowej FJJ: 9 listopada po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi słynne trio Medeski, Martin & Wood, o którym Dionizy Piątkowski pisze: to najwspanialsza kwintesencja szeroko pojmowanego acid-jazzu, fusion i jazzowej awangardy złączonych impulsywnym funky oraz energetycznym hip-hopem. 9 listopada w ogóle zapowiada się sensacyjnie, bo obok tria MM&W wystąpi eksperymentalne trio The Necks z Australii, uważane za mistrzów improwizacji.

[IMG]3[/IMG]

Pianistyka jazzowa zawsze była mocnym akcentem gdańskiego festiwalu. Obok wyżej wymienionych pianistów po raz pierwszy dla trójmiejskiej publiczności zagrają naprawdę wyśmienici artyści: Amerykanin Craig Taborn wystąpi z solowym koncertem, a Fin Iiro Rantala zagra w kwartecie z udziałem polskiego skrzypka, Adama Bałdycha (obecnie najgorętsze nazwisko na polskiej scenie), którego talent został doceniony przez słynną niemiecką wytwórnię płytową ACT Music, wydającą płyty między innymi: Vijaya Iyera, Larsa Danielssona czy Leszka Możdżera. Gdańską pianistykę reprezentować będą Leszek Kułakowski i Aleksandra Tomaszewska. Niemieccy krytycy w 2011 roku okrzyknęli Aleksandrę Tomaszewską polską Marią Schneider. W Żaku usłyszymy jej zespół Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection. Leszek Kułakowski poprowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku przedstawiając publiczności nowy program.

Jedną z najciekawszych płyt tego sezonu, wydaną przez polską formację jazzową jest niewątpliwie RGG Szymanowski (Jazzarium.pl używa określenia najświetniejsza). Także ostatnia płyta New Bone Destined spodobała się fanom jazzu (Bogdan Chmura: Ciekawa, świetnie brzmiąca płyta, która pokazuje, jak duże rezerwy tkwią w akustycznym jazzie o bopowych korzeniach). Obok RGG i New Bone na koncercie w Żaku pojawi się nowa formacja Jacka Kochana ORGANizition of 3, który zapowiada wydanie nowej płyty jesienią tego roku. I wreszcie koncerty Młodej Sceny Jazzowej - zaprosiliśmy: RAW, Maciej Milewski 5tet i Michał Zienkowski Quintet. W sumie w ramach tegorocznej edycji FJJ wystąpi 15 pianistów.

Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej i elektronicznej. Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar 2013 jest Klub Żak i jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu firm Grupa Żywiec S.A., Ergo Hestii i Ziaja.