Czesław Mozil na deskach sopockiej Sceny

Koncerty, Sopot

Data 26.10.2013 21:00
Miejsce Scena
Adres al. Franciszka Mamuszki 2
Miejscowość Sopot
Bilety 48 zł

Blisko 30 lat po uhonorowaniu Czesława Miłosza literacką Nagrodą Nobla, poetycki świat polskiego pisarza na nowo spotkał się z duchem Skandynawii. Zespół Czesław Śpiewa, czyli duńscy muzycy z polskim frontmanem na czele, z dziesięciu wierszy noblisty stworzyli unikalny album. Płyta "Czesław Śpiewa Miłosza" to oryginalny melanż poezji najwyższych lotów z awangardowym brzmieniem.

Utwory takie jak "Postój Zimowy" czy "Do Laury" w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar. Jak twierdzi lider zespołu "za dziesięć lat polonistki chcąc pokazać swoim uczniom poezję polskiego noblisty będą załączać do jego wierszy linki z naszą muzyką".

Grupa Czesław Śpiewa swoje występy na żywo podnosi do rangi spektakli muzycznych. To wielobarwne widowiska z wirtuozerskimi popisami instrumentalnymi - wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Royal Danish Music Academy- oraz freestyle'ową konferansjerką rodem z kabaretu artystycznego. Tutaj muzyka przeplata się z autobiograficznymi anegdotami i nietuzinkowymi żartami. Bo Duńczycy z Czesław Śpiewa potrafią stworzyć klimat intymnego spotkania z publicznością zarówno w kameralnej przestrzeni knajp jak i przepastnych salach koncertowych.

W koncertowym repertuarze poza piosenkami z najnowszej płyty znajdują się także przeboje z dwóch poprzednich krążków zespołu, "Debiut" i "Pop" oraz dorobek pierwszego zespołu Czesława Mozila - Tesco Value. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy. Używają do tego szerokiej gamy instrumentów. Szklane dzwoneczki, rozmaite dęciaki, akordeony i ukulele to tylko kilka elementów spośród wielu trybików tej muzycznej machiny. Jak skwitował Marcin Flint, dziennikarz muzyczny "Życia Warszawy": "Bohaterska jest walka Czesława by polski pop nosił w końcu znamiona kreatywności i nie był tworem sztucznym i ulizanym". Do takiego właśnie świata zaprasza zespół Czesław Śpiewa.

Polsko - duński zespół Czesław Śpiewa z charyzmatycznym wokalistą Czesławem Mozilem znanym polskiej publiczności jako smutny chłopiec z akordeonem i juror talent show "X- Factor". Zespół ma na swoim koncie prawie 13 milionów wyświetleń pierwszego, wielkiego hitu "Maszynka do Świerkania", który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej "Trójce". Zespół ma na swoim koncie aktualnie album "Debiut", który sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy i podwójną Platynę za album "POP". Ostatni, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych album "Czesław Śpiewa Miłosza" zbliża się do statusu Złotej Płyty. Czesław Śpiewa zdobył również uznanie polskich krytyków muzycznych otrzymując 15 nominacji do "Fryderyków" nagród polskiej branży muzycznej mając na koncie 3 zdobyte statuetki "Fryderyka". Do tej pory zespół zagrał ponad 700 koncertów w Polsce i za granicą m.in. na Roskilde Festival czy OFF Festival. Występy Czesław Śpiewa to unikalne spektakle muzyczne, wielobarwne widowiska z wirtuozerskimi popisami oraz freestyle'ową konferansjerką rodem z kabaretu artystycznego. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy. Zespół Czesław Śpiewa ma ponad 440 tysięcy fanów na swoim fan page'u na Facebooku.


Skład zespołu Czesław Śpiewa:

  • Czesław Mozil - wokal, akordeon
  • Karen Duelund Guastavino - wokal, saksofony, klarnet
  • Martin Bennebo Pedersen - akordeon
  • Hans Find Meoller - gitara
  • Marie Louise von Bullow - kontrabas, gitara basowa
  • Jacob Munck Mortensen - tuba
  • Troels Drasbeck - perkusja