D.O.A. / support:TZN XENNA

Koncerty, Gdańsk

Data 25.10.2013 19:00
Miejsce B90
Adres Doki 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 50 zł , w przedsprzedaży 40 zł

D.O.A. zespół-instytucja kanadyjskiej sceny hardcore punk. Grupa dowodzona przez niezmordowanego wokalistę i gitarzystę Joe "Shithead'a"Keithley'a powstała w 1978 roku w Vancouver w Kanadzie.

Twórczość D.O.A. cechują bezkompromisowe, polityczne wypowiedzi związane najczęściej z antyglobalizmem, antyrasizmem czy wolnością słowa. Wraz z takimi zespołami jak: The Germs, Black Flag i Negative Trend uważani są za prekursorów nurtu hardcore. Wiele zespołów z lat późniejszych, takich jak: Red Hot Chilli Peppers, Green Day, Rancid czy The Offspring przyznaje się do wpływu D.O.A. na ich twórczość.

[IMG]2[/IMG]

Współpracowali z Jello Biafrą i nagrywali dla jego wytwórni Alternative Tentacles. Ich płyty w Polsce na winylu, CD i kasetach wydawało QQRYQ w latach 90-tych. Od dłuższego czasu płyty D.O.A. wydaje ich własna wytwórnia Sudden Death Records. (Ich dyskografia liczy 24 albumy).

Dwa pierwsze albumy D.O.A., Something Better Change i Hardcore 81 znajdują się w piątce najlepszych kanadyjskich albumów punkowych wszech czasów. 22 grudnia 2002 roku, w 25 rocznicę istnienia zespołu, burmistrz Vancouver - Larry Campbell - uhonorował ich zaangażowanie ogłaszając tę datę Dniem D.O.A.

Support:

TZN XENNA

TZN Xenna to zespół którego początki sięgają roku 1981-ego. Założony pierwszego sierpnia 1981 roku przez Zygzaka, Czombego, Goga i Marka zespół działał do maja 1987 roku. W ciągu sześciu lat istnienia występowali w nim także Sidnej, Falkonetti i Dynia. Falkonetti miał bardzo duży wpływ na brzmienie zespołu od 1984 roku. Razem z Markiem stworzyli bardzo płodny tandem kompozytorski. Ich współkompozycje "BAnkier, oficer, polityk czy ksiądz", "Miasto', "Ola, Ola, Ola, lej" uzupełnione perkusją Dyni i wokalem Zygzaka do dzisiaj cieszą się popularnością.Grający od 1984 roku Dynia doskonale wpasował się w nowe brzmienie zespołu. W składzie: Marek, Dynia, Zygzak i Falkonetti nagrali pierwszą winylową 7"EP "Dzieci z brudnej ulicy" Na płycie znalazł się także utwór "Ciemny Pokój"."Gazety mówią" i "Nasz świat" znalazły się na składance "Jak Punk to Punk". Oba wydawnictwa firmował Tonpress.

[IMG]3[/IMG]

Od 2010 roku zespół działał w składzie :Tele Kesur, Dynia, Klaus i Zygzak. Premierowy występ podczas festiwalu "Rock Na bagnie 2011" został dobrze przyjęty przez publiczność. Oprócz znanych z lat 80-tych utworów zespół zagrał swój nowy utwór "Niegrzeczny pomysł". Ostatecznie jako "Kałasznikow" stał się zwiastunem nowego rozdziału w histori Tzn Xenna. Koncert 26.11.2011 w Suwałkach stał się pierwszym krokiem do klubowych spotkań z publicznością. Entuzjastyczne przyjęcie prze młodą i dorosłą publiczność utwierdziło zespół w słuszności podjętej decyzji o powrocie na scenę. 17.12.2011 Tzn Xenna po raz pierwszy od 24 lat wystąpiła w Warszawie. Koncert w Punkt Radio Luksembourgh obejrzało prawie 800 osób. Przy dźwiękach znanych utworów publiczność zdzierała sobie gardła śpiewając razem z zespołem. "Kałasznikow" i "Wolacy" zostali dobrze przyjęci a na bis wystąpił GoGo Szulc(pierwszy perkusista TZn Xenna) grając "Gumę" i "Religię".