Jak oswoić starość, czyli sopockie targi seniora

Kultura, Sopot

Data 19.10.2013 10:00-20.10.2013 16:00
Miejsce Hala 100-lecia Sopotu
Adres ul. Goyki 7
Miejscowość Sopot
Bilety Wstęp wolny

W dniach 19 i 20 października odbędzie się w Sopocie czwarta edycja Sopockich Targów Seniora. Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie seniorów i ich rodziny oraz wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak oswoić starość i jak się do niej przygotować.

Według ekspertów, ważną rolę w dobrym przeżywaniu starości pełni aktywność, zarówna ta fizyczna, jak i intelektualna, pogoda ducha oraz utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i znajomymi. Starość jest naturalnym kolejnym etapem życia, do którego przygotowujemy się przez całe swoje życie. To jaka będzie w dużej mierze zależy od nas samych. Starości nie można zatrzymać ale na pewno można ją opóźnić. Warto już teraz zadbać o siebie.

  • Człowiek powinien być aktywny i samodzielny tak długo, jak to możliwe – mówi Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, który jest pomysłodawcą Sopockich Targów Seniora. - Profilaktyka starości stanowi nowe wyzwanie dla współczesnych społeczeństw, dla nas wszystkich. Zachodzące zmiany demograficzne, stanowią ogromne wyzwanie dla kraju, samorządów, dla lokalnych społeczności a także dla przedsiębiorców. Coraz większy odsetek osób starszych to konieczność rozwijania nowych usług społecznych i poszukiwania nowych rozwiązań dostosowanych to tej grupy odbiorców. Należy przy tym pamiętać zarówno o tych najsłabszych, niesamodzielnych, samotnych, którym należy zapewnić dobrą opiekę, jak również rozwijać różne formy aktywności, które pozwolą seniorom jak najdłużej zachować samodzielność. Warto również dostrzec, jak wiele osoby starsze mają do zaoferowania społeczeństwu i jakim dysponują potencjałem – dodaje Anna Jarosz.

  • Sopockie Targi Seniora to przestrzeń do autentycznego dialogu pomiędzy seniorami a podmiotami działającymi na rzecz poprawy jakości życia osób starszych – mówi Marek Wojda prezes Fundacji Niezależni - współorganizator Targów. - Na Targach pojawią się zarówno oferty dla osób mniej sprawnych ruchowo, niesamodzielnych, które wymagają wsparcia ze strony rodziny, czy innych osób, np. sprzęty rehabilitacyjne i ułatwiające codzienne życie czy usługi wspierające, jak również dla osób aktywnych szukających pomysłu na ciekawe spędzenie czasu oraz zainteresowanych własnym rozwojem.

Podczas dwóch dni targowych, na profesjonalnych stoiskach wystawienniczych, propozycje produktów i usług przyjaznych seniorom, zaprezentuje ponad 60 wystawców, będą to zarówno firmy, jak i organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów.

  • Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dedykowanych seniorom, które są praktyczne, łatwe w obsłudze, dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych – mówi Marek Wojda.

Takie właśnie oferty zobaczymy na Sopockich Targach Seniora.

Ważnym dopełnieniem Targów jest bogaty program edukacyjno – kulturalny: warsztaty, wykłady, pokazy, bezpłatne porady specjalistów i badania profilaktyczne. Organizatorzy zachęcają do zabrania wygodnego stroju oraz obuwia aby skorzystać z ciekawej oferty zajęć ruchowych. Gimnastyka, nauka tańca, warsztaty z samoobrony, trening umysłu czy śmiechoterapia to tylko niektóre propozycje. Uczestnicy warsztatów plastycznych będą mieli okazję poznać ciekawą technikę ozdabiania przedmiotów – decoupage a także samodzielnie wykonać biżuterię oraz nauczyć się układać bukiety.

  • Na warsztatach komputerowych będziemy przekonywać seniorów, że komputer i internet nie jest taki straszny – dodaje Marek Wojda.

W niedzielę na finał zobaczymy kabaret literacki przygotowany przez Formację Artystyczną „Nowoczesny Senior”.

Na uczestników Targów czekają również ciekawe wykłady, porady i konsultacje zdrowotne m.in. z zakresu rehabilitacji, ortopedy, stomatologa, dietetyka o zdrowym odżywianiu, podologa, który podpowie jak dbać o stopy; badania wzroku i słuchu, gęstości kości, skóry, pomiar poziomu cukru, ciśnienia oraz tkanki tłuszczowej a także degustacje zdrowej żywności. Przed halą stanie osteobus, w którym za niewielką odpłatnością (15 zł) będzie można wykonać badanie densytometryczne (gęstości kości) w kierunku osteoporozy a także audiobus, w którym można będzie bezpłatnie wykonać badanie słuchu. Panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi na specjalnym fantomie oraz skorzystać z porad stylistki i wizażystki.