Okno Na Świat, czyli Festiwal Kultur Świata

Kultura, Gdańsk

Data 23.10.2013 00:00-16.11.2013 00:00
Miejsce Gdańsk , Centrum św. Jana, Ratusz Staromiejski, CSW Łaźnia, Klub Parlament
Miejscowość Gdańsk
Bilety Info pod wydarzeniami

8.Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat", poświęcony jest „Sztuce dla demokratycznej (R)ewolucji” w kontekście zachodzących obecnie na świecie zmian politycznych, kulturowych i społecznych a zwłaszcza w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Festiwal prezentuje zjawiska współczesnej kultury i pokazuje, w jaki sposób sztuka przyczynia się do społecznej ewolucji i promocji dialogu międzykulturowego. Program Festiwalu obejmuje wystawy, koncerty, debaty, warsztaty oraz pokazy filmowe. Wezmą w nim udział eksperci, wybitni artyści i prelegenci, w tym goście ze świata arabskiego.

Festiwal rozpocznie się 23 października w Centrum św. Jana godz. 19.00 koncertem wybitnego libańskiego muzyka – Ibrahima Maaloufa, który w unikatowy sposób łączy w swojej twórczości muzykę Wschodu, jazz oraz muzykę klasyczną. 24 października, również w Centrum św. Jana, przedstawiony zostanie nowy projekt na gruncie współpracy bałtycko-arabskiej. Debiutująca, niezwykle utalentowana szwedzka wokalistka jazzowa Isabel Sörling zaprezentuje swój debiutancki album, którego producentem i aranżerem jest Ibrahim Maalouf.

30 października w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się spotkanie z Maciejem Moskwą – gdańskim fotografikiem, którego zdjęcia publikowane są na całym świecie. Na spotkaniu pt. Wiosna, która nie zakwitła opowie on o swojej fotograficznej wyprawie do Syrii. Będzie to okazja do rozmowy o codzienności tamtejszych ludzi, którzy uwięzieni we własnym kraju, żyją w obliczu groźby radykalizacji religijnej i rozpadu państwa.

5 listopada w Centrum św. Jana swoją światową premierę będzie miał występ pary syryjskich artystów – wybitnego klarnecisty - Kinana Azmeha i artysty wizualnego - Kevorka Mourada. Home within to performens łączący muzykę oraz sztukę wideo.

Performens uroczyście zainauguruje konferencję „Arabski Impuls”(6-8 listopada), podczas której o problematyce związanej z przemianami w krajach arabskich, rozmawiać będą eksperci, naukowcy, dziennikarzy i aktywiści z Polski i zagranicy.

Performens stworzy jednocześnie artystyczną oprawę wernisażu multimedialnej wystawy Syria sz(t)uka wolności z udziałem ośmiu syryjskich twórców. Ich prace wideo stanowią emocjonalny komentarz do obecnej sytuacji w tym kraju. Osobistą refleksję na temat prac syryjskich gości przedstawi w swej instalacji gdańska artystka tworząca pod pseudonimem artystycznym Kate van Dallas.

[IMG]3[/IMG]

„Kuratorem wystawy jest Charlotte Bank, duńska badaczka i krytyczka sztuki. 6 listopada podczas wystawy w CSW Łaźnia Bank wygłosi wykład o wideoarcie Wirtualne agory. Opowie m.in. o autorskim projekcie badającym zjawisko internetowego aktywizmu syryjskich twórców wideo. Projekt prezentowany był m.in. na siódmym Berlin Biennale.

Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anahity Razmi i Magdy Mellin Ściana za którą coś/nic* się stało, zorganizowanej przez CSW Łaźnia.

Z kolei 7 listopada kolektyw Foundland zaprezentuje w Galerii NCK wykład zatytułowany Internet – pole i dziedzina sztuki jako wprowadzenie do autorskiej wystawy Podglądając rewolucję//Watching revolution through a hole in the wall . Ta multimedialna instalacja porusza kwestię roli Internetu i mediów społecznościowych w przekazywaniu światu doniesień z ogarniętej rewolucją Syrii.

Kolejny gość Festiwalu - Eliane Raheb – reżyserka i producentka związana z niezależną wytwórnią filmową -Beirut DC również 7 listopada w Ratuszu Staromiejskim opowie o współczesnym kinie libańskim. Prelekcja poprzedzi pokaz filmu alternatywnego kina libańskiego.

8 listopada w Centrum św. Jana jako wydarzenie towarzyszące odbędzie się koncert najlepszego obecnie na świecie zespołu wokalnego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Neue Vocalsolisten Stuttgart. Zespół solistów zafascynowany muzyką basenu Morza Śródziemnego pragnie poświęcić rok 2013 i 2014 twórcom z tego właśnie regionu, stworzyć, jak sam określa „współczesny dyskurs”, zapraszając do stworzenia dzieł 14 wybitnych twórców z tego regionu. „Czas, w którym będziemy pracować razem z śródziemnomorskimi kompozytorami ma wzmocnić poziom empatii i internalizacji.”

Innym muzycznym akcentem Festiwalu będzie występ turecko-austriackiego zespołu Özlem Bulut Band w Centrum św. Jana (9 listopada) koncentrującego swe zainteresowania wokół muzyki ethno- jazz. Özlem jest artystką wszechstronną, spełniającą się zarówno na gruncie muzyki klasycznej, jak i jazzowej w połączeniu z innymi stylami.

Wśród propozycji adresowanych do najmłodszych odbiorców znajdzie się spotkanie z prawnikiem, historykiem i doktorem nauk politycznych, pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Marcinem Szydziszem (8 listopada), który wraz z dziećmi zastanowi się nad pytaniem „Kto rządzi światem?”.

Kolejny komponent festiwalu dotyczy kultury hip-hopowej. 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament wystąpi egipski raper El Deeb oraz dobrze znany w Polsce Hades. Artyści po solowych koncertach połączą swe siły i wspólnie zagrają specjalnie przygotowane utwory. Koncerty poprzedzą skierowane do młodzieży warsztaty rapowania i djingu prowadzone przez Mateusza "Skajsdelimit" Wilkonia i Konrada "DJ Tabakkake" Górskiego ( 9–10 listopada).Warsztaty zakończy wspólny występ młodzieży w dniu 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament.

Również młodzież będzie odbiorcą warsztatów prowadzonych przez grupę Kapelusz Pomysłów. Podczas kilku spotkań (5.11 – 8.12.13) zatytułowanych „Prawo do wolności, prawo do wiadomości” poruszane będą kwestie dotyczące praw człowieka, szacunku i tolerancji.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”. Rozpocznie się on 10 listopada, a złożą się na niego warsztaty międzykulturowe i komiksowe, wydarzenia kulturalne, wystawy i publikacje internetowe stworzone przez uczestników w trakcie warsztatów. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi poprzez pryzmat sztuki na rolę kobiet w sferze publicznej, społecznej i obywatelskiej. Jego podstawą są pięciodniowe warsztaty komiksowe dla 30 uczestniczek z Polski i Egiptu, które poprowadzi trójka artystów z obu krajów.

16 listopada odbędzie się wernisaż prac uczestniczek, podczas którego wystąpi Funny Death aka DJad, uważany za najmłodszego producenta niezależnej muzyki w Libanie. Jego styl artystyczny nieustannie się rozwija, przechodząc od elektro-rocka do chiiloutu i od transu, hiphopu, drum’n bass do triphopu.

[IMG]2[/IMG]

Szczegóły wydarzeń: Program