Luxtorpeda odwiedza Gdynię

Koncerty, Gdynia

Data 29.11.2013 20:00
Miejsce Klub Muzyczny Ucho
Adres ul. Św. Piotra 2
Miejscowość Gdynia
Bilety 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)

Koncert Luxtorpedy, podczas którego będzie można usłyszeć ostatnią płytę grupy pt. "Robaki". W ramach supportu Polska B.

[IMG_L]2[/IMG_L]

Zespół Luxtorpeda powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha - gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3, a także perkusistę Tomasza Krzyżaniaka - znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 rok,u w trakcie nagrywania albumu, skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec. Debiutancki krążek zatytułowany po prostu "Luxtorpeda" ukazał się 9 maja 2011 roku i stanowił połączenie brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówiły o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej, Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promowały teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność". Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17. edycji Przystanku Woodstock 2011. Utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, m.in. radiowej Trójki, Eski Rock i Antyradia. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku Luxtorpeda uplasowała się w ścisłej czołówce, niejednokrotnie zajmując 1. miejsce, chociażby wśród czytelników pism "Metal Hammer" i "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku. Grupa otrzymała również cztery nominacje do nagrody "Fryderyk" za 2011 rok, otrzymując statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa. 9 maja 2012 roku ukazała się druga płyta zatytuowana "Robaki" i tak samo jak pierwsza, szybko zdobyła status "złotej płyty". Drugi krążek promują teledyski do utworów "Hymn" i "Wilki dwa", ten ostatni gościł na liście Trójki PR, sześć tygodni z rzędu zajmując pierwszą pozycję. Rok 2012 przyniósł Luxtorpedzie występy na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak: Slayer, Metallica czy Machine Head. Zespół otrzymał również Złotego Bączka- nagrodę publiczności największego z festiwali – Przystanku Woodstock. Jesienią planowana jest trasa koncertowa promująca płytę "Robaki", podczas której będzie można zobaczyć i usłyszeć, jak cały album brzmi na koncertach, czyli w najlepszej odsłonie Luxtorpedy.

Skład:

  • Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak – perkusja, głos
  • Krzysztof "Kmieta" Kmiecik - gitara basowa, głos
  • Przemysław "Hans" Frencel – głos
  • Robert "Litza" Friedrich - głos, gitara
  • Robert "Drężmak" Drężek – gitara, głos

POLSKA B (support)

Zespół powstał w 2010 roku w okolicach Białegostoku z inicjatywy Marka (gitarzysty) i Rafała (perkusisty). Krótko po tym muzycy zaprosili do współpracy Marcina. W błyskawicznym tempie powstało kilka utworów, z którymi kapela rozpoczęła koncertowanie w miejscowych pubach. Przyjęcie ze strony publiczności przerosło wszelkie oczekiwania, bowiem okazało się, że Polska B daje swoją muzyką radochę innym. Przyszedł więc czas na większe koncerty. Zespół grał m.in. na głównej scenie XX podlaskiego finału WOŚP, zdobył trzecie miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Rock Master Reaktywacja w Pabianicach, główną nagrodę na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Bluesowej w Siemiatyczach (tam Marek otrzymał z rąk Sławka Wierzcholskiego wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty) oraz Grand Prix na Festiwalu MyStage w Białymstoku. Potem Polskę B można było usłyszeć m.in. na wspólnych koncertach z zespołem Cochise Pawła Małaszyńskiego, Kazik Na Żywo czy Luxtorpeda.

Skład:

  • Marcin Aniśko- wokale i basy
  • Marek Ksepko- gitra
  • Rafał Zalewski- gary