Duński jazz na deskach Ucha czyli UDU

Koncerty, Gdynia

Data 17.10.2013 20:00
Miejsce Klub Muzyczny Ucho
Adres ul. Św. Piotra 2
Miejscowość Gdynia
Bilety 15 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu koncertu)

Duński kontrabasista – Richard Andersson, stworzył grupę, w której skład wchodzi trzech obecnie najbardziej znaczących muzyków na duńskiej scenie jazzowej.

W oparciu o proste, mocne i charakterystyczne kompozycje Richarda, zespół cudownie balansuje między nieznośną trywialnością a ekstremalnymi wybuchami, niczym nie ograniczając swojej ekspresji. UDU zadebiutował wiosną 2010 roku, a latem 2012, nakładem wydawnictwa BlackOut Music, wydał pierwszą płytę „Udu”.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Jesper Zeuthen – saksofon

„Prawdopodobnie największy, żyjący saksofonista w Danii” (za „All About Jazz”). Od ponad 40 lat odgrywa istotną rolę na duńskiej scenie awangardowej, pojawiając się z takimi muzykami jak basista Peter Frijs czy perkusista P.O. Jorgensen. Zeuthen wpracował unikalne brzmienie i brawurowe podejście do improwizacji. Jego debiut został uznany „Najlepszym Duńskim Nagraniem 2010”, a przez „All About Jazz” w Nowym Jorku uznany za jeden z pięciu najlepszych wydań zagranicznych 2010.

Kasper Tranberg – trąbka

Jest jednym z najpopularniejszych trębaczy w Danii. Grał i nagrywał z wieloma duńskimi oraz zagranicznymi sławami, m.in. z Yusef Leteefem czy Davidem Liebmanem. Jego brzmienie charketryzuje mocny dźwięk i ciągłe rozszerzanie granic dynamicznych.

Peter Bruun – perkusja

Stosunkowo młoda postać na duńskiej scenie jazzowej. Jako stały członek Django Bates Trio zasłużył na wielki szacunek publiczności. Jego ostatni project „Eggs Laid by Tiger” jest oparty na poezji Dylana Thomasa. Bruun jest nowoczesnym perkusistą inspirującym zarówno słuchaczy, jak i muzyków w zespole.

Richard Andersson – kontrabas/lider

Młody talent, mający na koncie wiele nagród i rekomendacji w Danii oraz zagranicą – od takich muzyków jak: George Garzone, Kresten Osgood i Phill Markowitz. Na jego debiutanckim albumie „Please Recycle” gra słynny nowojorski saksofonista Tony Malaby.

  • Richard Andersson – kontrabas
  • Jesper Zeuthen – saksofon altowy
  • Kasper Tranberg – trąbka
  • Peter Bruun – perkusja