NEW MODEL ARMY + ARMIA

Koncerty, Gdańsk

Data 06.10.2013 18:00
Miejsce B90
Adres Doki 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety w przedsprzedaży 50 zł - kup bilet w dniu koncertu 60 zł

6 października na scenie gdańskiego Klubu B90 wystąpi NEW MODEL ARMY!

New Model Army to legendarna kapela o światowej renomie. Grupa powstała w Bradford w 1980, a za jej twórcę można uznać Justina Sullivana. Muzycy inspirowali się punk rockiem, northern soulem, i ogólnie gorącą atmosferą lat 80. Tak rozpoczęła się długa, pełna przygód, podróż. Trudno przecenić wpływ Armii Nowego Wzoru na post punk, folk rock, muzykę gotycką, czy metal. Jednak, sami artyści zawsze starali się uniknąć zaszufladkowania, jako zespół konkretnego nurtu.

Pomimo, że NMA nigdy nie miał fanów, których można by wiązać z jakimś rodzajem muzyki, nigdy nie zaliczył wysokiej pozycji na liście Top 20 najlepszych singli, to potrafił przyciągnąć najlepszych producentów (wystarczy wymienić Glyna Johnsa, Toma Dowdy, Andy Wallaca, czy Boba Clearmountaina), i zdobyć rzesze wielbicieli, traktujących muzykę grupy z wręcz religijnym oddaniem. Po tym, jak w 2010 zespół obchodził swoje 30 lecie, uczczone licznymi retrospektywnymi edycjami płytowymi, i koncertami na czterech kontynentach, muzycy musieli się zmierzyć z nieszczęśliwymi wypadkami, wśród którym można wspomnieć o utracie całego sprzętu i archiwum w pożarze studia w 2011 roku. Jesienne, światowe tournee promowało 12 album w historii grupy, który oprócz zaangażowania producenta Joe Barresiego (jeden z wielkich znany ze współpracy z Toolem, Queens of the Stone Age, Bad Religion i Soundgarden) pokazuje, że połączenie wielowarstwowych partii perkusyjnych, i klimatycznych dźwięków z umiejętnością pisania świetnych tekstów jest możliwe. Dodatkowo, wydaniu płyty towarzyszył też film dokumentalny o historii NMA.

Obecnie grupa składa się z Michaela Deana (perkusja), Deana Whita (keyboardy), Marshalla Gilla (gitara) i Cerii Mongera, który ostatnio dołączył do zespołu z gitarą basową (należy wspomnieć, że wszystkich muzyków można określić, jako multi-instrumentalistów).

New Model Army to niezwykła grupa, od początku dążąca uparcie w nieznane, z wielopokoleniową rzeszą fanów i nigdy niezaspokojoną ambicją.

www.newmodelarmy.org

support : ARMIA / PL/

Zespół Armia powstał w 1984 roku w wyniku twórczego spotkania trzech osobowości polskiej sceny niezależnej: Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego i Sławomira Gołaszewskiego. Muzyka zespołu to synergia energetycznego rocka, folku, free jazzu i awangardy, zawierająca cytaty z muzyki klasycznej i ludowej. Waltornia definiuje unikalne brzmienie zespołu, a rockową sekcję rytmiczną uzupełniają dźwięki fortepianu, fletu, instrumentów smyczkowych, perkusyjnych i etnicznych, jak didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Mistyczno-bajkowe teksty Tomasza Budzyńskiego skłaniają ku głębokiej refleksji nad sensem życia i kondycją duchową współczesnego człowieka. Liczne są w nich odwołania do mistrzów literatury światowej, takich jak Dante, Beckett, Rimbaud czy Kafka, jak również do Starego i Nowego Testamentu.

Połączenie poetyckich tekstów z szerokim instrumentarium i nieskrępowaną ramami stylistycznymi ekspresyjną muzyką sprawiło, że Armia stała się oryginalnym i niemożliwym do zaszufladkowania zespołem.

10 albumów studyjnych wydanych przez zespół zdobyło uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i recenzentów, niektóre z nich zaliczane są dziś do klasyki polskiej muzyki rockowej. Armia znana jest z koncertów o niepowtarzalnej atmosferze, czego zapisem jest 6 wydawnictw live.

Przekrojowy repertuar zaaranżowany został na rozszerzony, siedmioosobowy skład. Program koncertów oparty jest na utworach z płyty "Podróż na Wschód" wydanej na jesieni 2012 roku. Oprócz rockowych "klasyków", jak "Aguirre", "Niezwyciężony" czy "Jeszcze raz, jeszcze dziś", zawiera wybrane kompozycje z bogatej dyskografii zespołu, często w nowych odsłonach, niektóre w wersjach akustycznych.

Płyta "Podróż na Wschód" jest wydawnictwem unikalnym. Nagrania odbywały się na wielkopolskich stacjach kolejowych w trakcie zdjęć do filmu pod tym samym tytułem, w którym wzięli udział muzycy i przyjaciele zespołu. Film jest swobodną adaptacją opowiadania Stefana Grabińskiego "Maszynista Grot", a jego premiera odbyła się na Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2011 roku. / www.armia.art.pl /