Jakub Grabe-Zaremba i Mischa Kozłowski

Koncerty, Gdańsk

Data 09.10.2013 19:00
Miejsce Ratusz Staromiejski
Adres Korzenna 33/35
Miejscowość Gdańsk
Bilety 15 zł , ulgowy 5 zł

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego Gdańsk, ul. Korzenna 33/35 Środa, 9 października 2013 r., godz. 19:00 Koncert Kameralny JAKUB GRABE-ZAREMBA - altówka Mischa kozłowski - fortepian.

Jakub Grabe-Zaremba, altowiolista,

jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem), Tromsø/Norwegia oraz Hanowerze/Niemcy. Do jego mistrzów należą profesorowie Hatto Beyerle, Morten Carlsen i Hartmut Rohde.

W roku 1999 Krystian Zimerman powierzył mu funkcję koncermistrza grupy altówek założonej przez siebie Polish Festival Orchestra, z którą dla uczczenia 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy i USA oraz dokonał nagrania koncertów fortepianowych dla Deutsche Grammophon.

Brał udział w renomowanych festiwalach: w roku 2001 Pacific Music Festival w Japonii oraz w latach 2002-2003 UBS Verbier Festival w Szwajcarii.

Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in.: Tromsø Sinfoniorkester/Norwegia, Orquesta de Euskadi w San Sebastian/Hiszpania, Radio-Sinfonieorchester des SWR w Stuttgarcie oraz jako Guest Associate Player w Orchestra Ensemble Kanazawa w Japonii.

Jako kameralista - wspólnie z kwartetem im. Lutosławskiego, jest laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (2000). Obecnie jest altowiolistą Kwartetu Aleksandra Tansmana, którego jest współzałożycielem.

Od 2008 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy altówek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Pedagogiczno-Instrumentalnym w Białymstoku, a w latach 2009 -2012 także Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Mischa Kozłowski urodził się w 1989 r. w Gdyni. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni w klasie mgr Julity Książkowskiej i kontynuował ją pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Od października 2008 roku jest studentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, gdzie kształci się w klasie prof. Piotra Palecznego.

Jest laureatem festiwali i konkursów, m. in. Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Darmstadt (Niemcy, 2009), Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie (2008), Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (Estonia, 2006).

Występuje w Polsce, a także na terenie Europy, Japonii i Chin. Koncertował z towarzyszeniem m.in. Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej, Orkiestry Symfonicznej "San Marco", PAN-European Philharmonia.

Za swoje osiągnięcia otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdyni, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Dongsan Research Foundation.