O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych z€" Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu"

Kultura, Gdańsk

Data 15.06.2013 10:00-03.11.2013 18:00
Miejsce Muzeum Bursztynu
Adres Targ Węglowy 26
Miejscowość Gdańsk
Bilety 10 zł , 5 zł

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na wystawę "O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych z€" Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu", która w okresie od 15 czerwca do 3 listopada 2013 roku prezentowana będzie w Muzeum Bursztynu.

Wystawę "O Klejnotach Muzeum Sztuk Użytkowych z€" Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu" tworzy prawie osiemdziesiąt najcenniejszych, najbardziej efektownych i najciekawszych artystycznie, historycznie lub proweniencyjnie kosztowności: biżuterii,€" w tym zegarków, akcesoriów stroju i objet d'art powstałych głównie w Europie w okresie od około 1500 roku do lat 1970-tych.

Najstarszym klejnotem w kolekcji jest sygnet mieszczański powstały w Revalu (obecnie Tallin) około 1500 roku, odlany z dukatowego złota i emaliowany, z gmerkiem i inicjałami w tłoku pieczętnym, z wyobrażeniami św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Barbary w arkadkach na szynie oraz inskrypcjami dewocyjnymi.

Najmłodszym klejnotem w kolekcji jest złota brosza "Suprématisme", wg projektu lub kompozycji malarki Nadii Léger, wykonana na początku lat 1970-tych w Paryżu, skomponowana z matowego tonda i spiętrzonych na jego tle pionowych, poziomych i ukośnych polerowanych listewek różnej długości i grubości.

Propozycją biżuterii wysmakowanej artystycznie są klejnoty z żeliwa. Pomysł na nie pojawił się w Prusach około 1806 roku, jako ozdób czasu żałoby narodowej, które stały się symbolem patriotyzmu i oporu pruskiego wobec Napoleona I. W pierwszym okresie komponowano ją z motywów klasycystycznych, około 1815 roku pojawiły się elementy neogotyckie. Żeliwne klejnoty projektował m.in. Karl Friedrich Schinkel. Powszechny popyt na nie istniał od około 1830 roku do lat 1860-tych. Odlewano je głównie w Berlinie i Gliwicach.

Jest także reprezentatywna grupa legendarnych polskich zegarków patriotycznych wytwarzanych w Szwajcarii przez powstańców listopadowych Antoniego Norberta Patka i Franciszka Czapka, którzy najpierw w latach 1839-1845 pracowali w spółce, następnie każdy z nich miał własną firmę, a w 1851 roku Patek wszedł w spółkę z Adrienem Philippe'm.

Do tej pory klejnoty Muzeum Narodowego w Poznaniu były pokazywane tylko w skromnym wyborze wśród innych obiektów, jako elementy różnych wystaw tematycznych. Prezentacja w Muzeum Bursztynu jest ich pierwszą obszerną samodzielną ekspozycją.