Politycy nie zabijajcie polskich mediów

I, CULTURE Orchestra

Koncerty, Gdańsk

Data 26.08.2013 19:00
Miejsce Filharmonia Bałtycka
Adres Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety szczegóły w opisie

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert I, CULTURE Orchestra. Zespół młodych talentów z krajów Partnerstwa Wschodniego i Polski wystąpi 26 sierpnia, o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro Kirilla Karabitsa, z udziałem światowej sławy wiolonczelisty Trulsa Morka.

I, CULTURE Orchestra

Wystąpią: Kirill Karabits - dyrygent Truls Mørk - wiolonczela

W programie: Borys LATOSZYŃSKI - Ballada symfoniczna "Grażyna" Witold LUTOSŁAWSKI - Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Béla BARTÓK - Koncert na orkiestrę

I, CULTURE Orchestra (ICO) została stworzona przez Instytut Adama Mickiewicza jako jeden z filarów programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Orkiestra stanowi ucieleśnienie idei Partnerstwa Wschodniego, pragnie także stać się impulsem dla pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym na świecie skupiając najbardziej utalentowanych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy.

ICO jest młodym, bardzo dynamicznie rozwijającym się zespołem, którego fundament tożsamości stanowi dorobek muzyczny i kulturowy regionu Europy Wschodniej. Misją Orkiestry jest najwyższa jakość artystyczna budowana w poszanowaniu różnorodności kultur i pielęgnowaniu bogactwa jakie wnoszą do Orkiestry muzycy siedmiu krajów uczestniczących w projekcie.

Tournée 2013 obejmuje koncerty w renomowanych salach, w tym 26 sierpnia 2013 roku w Gdańsku - w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina.

I, CULTURE Orchestra wystąpi pod batutą wybitnego ukraińskiego dyrygenta Kirilla Karabitsa, jako soliści wystąpią Khatia Buniatishvili (fortepian) i Truls Mørk (wiolonczela).

Podczas rezydencji, ICO umożliwia muzykom pracę pod kierunkiem wybitnych tutorów - członków wiodących orkiestr na świecie i profesorów wybitnych uczelni muzycznych, np. Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, Royal Academy of Music, Moscow Conservatory.

W ciągu całego roku ICO realizuje także rozbudowany program klas mistrzowskich dla członków Orkiestry - w 2012 r. odbył się cykl warsztatów z Marshallem Marcusem (skrzypce), Chi-chi Nwanoku (kontrabas), Alistairem Mackie (trąbka), Andy Cresci (tuba) oraz Damienem Bassmanem (perkusja). Warsztaty z technik oddechowych poprowiadziła Jadwiga Śmieszchalska.


KIRILL KARABITS

Sezon artystyczny 2012/13 jest dla Kirilla Karabitsa czwartym z kolei na stanowisku Pierwszego Dyrygenta orkiestry Bournemouth Symphony, z którą przedłużył kontrakt do końca sezonu 2015/16. W maju 2013 Karabits otrzymał Royal Philharmonic Society Music Award w kategorii Dyrygent - najbardziej prestiżową z brytyjskich nagród przyznawanych za wykonania muzyki klasycznej na żywo.

W sierpniu 2013, Karabits po raz trzeci wystąpi z orkiestrą na festiwalu BBC Proms. W obecnym sezonie, wraz z BSO oraz perkusistą Martinem Grubingerem artysta odbył tournée po Niemczech. Wśród nagrań dokonanych przez BSO pod dyrekcją Karabitsa warto wymienić albumy z muzyką Szczerdina i Chaczaturiana oraz nagranie II Symfonii Czajkowskiego i Obrazków z Wystawy Musorgskiego.

Najciekawsze spośród niedawnych oraz nadchodzących koncertów Karabitsa to m.in. kolejne występy z orkiestrami Royal Philharmonic, London Philharmonic oraz BBC Symphony, a także Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Münchner Rundfunkorchester, Konzerthausorchester Berlin, Orchestre de Chambre de Lausanne oraz Sinfonica Nazionale della Rai Torino. W grudniu 2013 Karabits zadyryguje po raz pierwszy Orchestre National de France. W tym sezonie poprowadzi również orkiestry amerykańskie - Philadelphia Orchestra i Cleveland Orchestra podczas Blossom Festival oraz powtórnie wystąpi z San Francisco Symphony i zadebiutuje w Ottawie z NAC Orchestra.

Poza występami gościnnymi, Karabits często współpracuje z młodymi muzykami oraz orkiestrami, m.in. podczas Aspen Music Festival and School oraz Wielkanocnego Festivalu Ludwiga van Beethovena. W maju 2012, Karabits zadyrygował koncertem finałowym BBC Young Musician of the Year Award, transmitowanym przez telewizję BBC z centrum muzycznego The Sage w Gateshead. W roku 2013 poprowadzi także I, CULTURE Orchestra oraz zespół złożony ze studentów konserwatoriów w Paryżu i Genewie podczas Festiwalu Wagnerowskiego w Genewie.

Karabits zakończył sezon artystyczny 2011/12 powrotem do Glyndebourne przy okazji wznowienia inscenizacji Cyganerii w reżyserii Davida McVicara - debiut Karabitsa w Glyndebourne miał miejsce w roku 2008. W tym sezonie Karabits wystąpi również po raz pierwszy w Hamburgische Staatsoper oraz pokieruje wykonaniem Cyganerii w Teatrze Bolszoj, w którym debiutował dyrygując Eugeniusza Oniegina. W sezonie 2013/14, Karabits zadyryguje Latającym Holendrem na Festiwalu Wagnerowskim w Genewie.


TRULS MOERK

Występując u boku najznakomitszych orkiestr na świecie, Truls Mørk zdobył miano wiolonczelisty elektryzującego i emanującego wdziękiem. Koncertował m.in. z Royal Concertgebouw, Orchestre de Paris, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, New York Philharmonic, Boston Symphony, Chicago Symphony i Cleveland Orchestra. Współpracował z takimi dyrygentami jak Myung-Whun Chung, Mariss Jansons, Gustavo Dudamel, Sir Simon Rattle czy Christoph Eschenbach.

W obecnym sezonie Mørk występował m.in. z London Philharmonic Orchestra, zarówno w Londynie (pod batutą Yannicka Nezet - Seguina) oraz na Grafenegg Festival (pod kierownictwem Vladimira Jurowskiego), a także z the Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Sztokholmie (Sakari Oramo), Tonhalle-Orchester Zürich (David Zinman),NDR Radiophilharmonie Hannover (Eivind Gullberg Jensen), Philharmonia Orchestra (Esa-Pekka Salonen), Wiener Symphoniker (James Gaffigan), the Bamberger Symphoniker oraz Orkiestrą Symfoniczną Radia Szwedzkiego (Manfred Honeck). W obecnym sezonie Mørk piastuje również stanowisko Artysty-Rezydenta w Filharmonii w Oslo - dla orkiestry jest to pierwszy tego typu projekt, składający się z dwóch kontrastujących ze sobą programów oraz sesji nagraniowej.

Jako muzyk kameralny, Truls Mørk regularnie występuje z recitalami na najważniejszych scenach światowych. Na dwóch koncertach podczas Międzynarodowego Festiwalu w Bergen w 2011, Mørk wykonał Sonaty Wiolonczelowe oraz Wariacje na Wiolonczelę i Fortepian Beethovena - było to pierwsze od czasów występu Jacqueline du Pré w roku 1970 wspólne wykonanie tych dzieł na Festiwalu.

Pierwszym nauczycielem Mørka był jego ojciec, kolejnymi zaś - Frans Helmerson, Heinrich Schiff i Natalia Schakowskaya. Mørk jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Krytyków Norweskich (2011) i Nagrody Sibeliusa (2010). Gra na rzadkim instrumencie 'Esquire' Domenico Montagnany z 1723 roku.

10-40 zł Bilety: 10-40 zł Bilety rodzinne: 40-60 zł