Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Rozsmakuj się w Pomorzu

Kultura, Gdańsk

Data 27.07.2013 09:00-04.08.2013 20:00
Miejscowość Gdańsk

Pomorskie Smaki to wielkie święto tradycyjnej kuchni i bogactwa kultury naszego regionu. Podczas Jarmarku św. Dominika, przy ul. św. Ducha stanie pawilon, w którym mieszkańcy i turyści będą mogli spróbować lokalnych przysmaków oraz spotkać się z ludowymi artystami. Podczas Pomorskich Smaków odbędą się też finały dwóch ciekawych konkursów: kulinarnego o Laur Marszałka Województwa Pomorskiego oraz krótkich form teatralnych i filmowych „Pomorski Obraz Kapitału Ludzkiego”. Do wygrania bardzo atrakcyjne nagrody! Na imprezę, która trwać będzie od 27 lipca do 4 sierpnia 2013 r., zaprasza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W programie znajdzie się wiele różnorodnych atrakcji dla całej rodziny – i dla dużych, i dla tych mniejszych gości. Stoisko Pomorskich Smaków zaoferuje to, co najlepsze w dziedzictwie kulinarnym subregionów Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. W pawilonie – każdego dnia trwania imprezy, rolnicy i producenci z Pomorza opowiadać będą, jak w swoich gospodarstwach wytwarzają naturalną żywność. Podczas pokazów gotowania na żywo zaprezentują przygotowywanie z regionalnych produktów potraw, których receptury przekazywane są niejednokrotnie z pokolenia na pokolenie. Jak wykorzystuje się produkty tradycyjne w kuchni nowoczesnej pokażą kuchmistrze i restauratorzy z trójmiejskich lokali. Potem zaproszą widzów do degustacji.

Kiedy dorośli czekać będą na specjały pomorskiej kuchni, dzieci mogą skierować swe kroki do stoisk artystów ludowych i wziąć udział w warsztatach plastycznych – np. ceramiki, decoupage, haftu, a nawet nauki śpiewu po kaszubsku! Za najpiękniejsze prace dzieci dostaną upominki.

Jak na jarmark przystało, mieszkańcy Trójmiasta i odwiedzający go turyści, którzy nie mają na co dzień styczności z naszą tradycyjną żywnością, będą mieli doskonałą okazję do zakupu specjałów z pomorskich wsi oraz ozdób i dekoracji z wzorami ludowymi.

Przez cały czas Pomorskim Smakom towarzyszyć będzie ludowa muzyka i przyśpiewki. Z pięknym i różnorodnym folklorem zapoznają nas artyści ludowi z całego regionu.