W Gdańsku rozpoczyna się Festiwal Malarstwa Monumentalnego

Kultura, Gdańsk

Data 01.07.2013 09:00-12.07.2013 00:00
Miejsce okolice ul. Skarżyńskiego
Miejscowość Gdańsk

Po raz piąty na gdańskiej Zaspie staną wysokie rusztowania, a na nich artyści z całego świata. To nieodzowny znak, że rozpoczyna się Festiwal Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art. Trwać będzie od 1 do 12 lipca 2013 r., a zakończy się wernisażem nowych realizacji połączonym z koncertami i piknikiem na terenach zielonych osiedla.

W tegorocznym festiwalu wezmą udział artyści z USA – Shai Dahan, Białorusi – Key Detail), Czech (Jan Kalab) i Hiszpanii – San, a w swoich wielkoformatowych pracach odpowiedzą na pytania: Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Wernisaż nowych realizacji, przy dźwiękach ulicznej muzyki, zaplanowano na 12 lipca na godz. 18.00. Rozpocznie się przy ul. Skarżyńskiego 4D, a zakończy wspólnym piknikiem przy Klubie Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Jedyna w swoim rodzaju kolekcja murali powstaje na osiedlu Młyniec, na gdańskiej Zaspie. Liczy już 41 wielkoformatowych prac na szczytowych ścianach bloków, a po festiwalu przybędą kolejne 4. Tworzona jest przez artystów z Polski i ze świata w ramach Festiwalu Monumental Art oraz przez adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. Festiwal zapoczątkowany został w czasie starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Obecnie jego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej, a wydarzenie trwać będzie do 2016 roku. Co więcej, kolekcję można bezpłatnie zwiedzać z lokalnymi przewodnikami – mieszkańcami Zaspy, którzy zostali przeszkoleni i opowiadają zwiedzającym o dzielnicy i powstających w niej muralach.