Czerwiec 2013
Pn Wt Śr Cz Pt So N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zobacz również

Wystawa akordeonów

Kultura, Wejherowo

Data 28.06.2013 14:08-26.07.2013 00:00
Miejsce Filharmonia Kaszubska
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp wolny

Na wystawie znajdzie się około 80-100 różnych akordeonów z największego w Polsce prywatnego zbioru akordeonów i instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego Pawła Nowaka.

W liczącej ponad 300 sztuk kolekcji znajdują się akordeony, różnego rodzaju harmonie, bajany, chromki, bandoneony, bandoniki, koncertiny, fisharmonie, harmonijki ustne i inne. Najstarsze eksponaty liczą ponad 200 lat, wiele z nich to JEDYNE EGZEMPLARZE NA ŚWIECIE. Instrumenty pochodzą z całej Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Paweł Nowak - akordeonista, pedagog, kompozytor, aranżer, popularyzator akordeonu i kolekcjoner tego instrumentu. Laureat wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych. Prowadzi również ożywioną działalność koncertową w całej Europie, na stałe uczestniczy w takich projektach jak: KLEZMORET, MILONGA BALTICA, DJANGOLOGY, ALMOST JAZZ GROUP i PIAF PO POLSKU. Jest autorem audycji w Radiu Gdańsk pt. "Jazz na akordeon".

KOLEKCJA AKORDEONÓW PAWŁA NOWAKA

Kolekcja akordeonów Pawła Nowaka to największy tego typu prywatny zbiór w Polsce i jeden z największych w Europie. Znajdują się w nim głównie instrumenty działające na zasadzie stroika przelotowego: akordeony, różnego rodzaju harmonie, koncertiny, bandoneony, bajany, chromki i fisharmonie. Eksponaty pochodzą z całej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji. Wiele z nich to unikatowe i bezcenne egzemplarze, których nie znajdzie się w żadnym ze światowych muzeów instrumentów.

Pierwszym akordeonem, który znalazł się w jego posiadaniu był podarowany w 1999 roku przez jego wuja Jakuba Kellera akordeon Tatry. W ciągu kolejnych dwóch lat Nowak otrzymał i nabył kilka kolejnych instrumentów, m. in. zabytkowy akordeon Hohner Carmen II. Początkowo akordeony miały stanowić jedynie ozdobę mieszkania. Inspiracją do utworzenia kolekcji był zbiór Tadeusza Kotuka z Augustowa, który zajmuje się renowacją i naprawą akordeonów. W lipcu 2001 roku Paweł Nowak zapoznał się z kolekcją jego zabytkowych instrumentów, liczącą prawie 30 unikatowych akordeonów. Wkrótce po tym, 14 marca 2002 roku w gdańskim Muzeum Poczty Polskiej odbyła się pierwsza wystawa, na której znalazło się kilkanaście eksponatów Nowaka. Całe wydarzenie przyciągnęło uwagę lokalnych mediów, dzięki którym zaczęły się zgłaszać osoby, chcące przekazać swoje stare instrumenty. W czerwcu tego samego roku odbyła się także wystawa w Wejherowie, podczas V Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych. Na początku 2003 roku kolekcja liczyła już ponad 30 sztuk. Tego roku odbyły się trzy wystawy: w gdańskim Muzeum Poczty Polskiej, w Koszalinie podczas III Międzynarodowego Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej oraz w Gdyni w ramach Święta Niepodległości. Duże zainteresowanie ciągle rozrastającej się kolekcji zachęciło Pawła Nowaka do rozpoczęcia starań o utworzenie muzeum akordeonu. W 2004 roku zbiór stał się tematem pracy magisterskiej Beaty Kloneckiej, ówczesnej studentki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W sierpniu tego samego roku ekspozycja kolekcji towarzyszyła II Sulęczyńskim Spotkaniom Akordeonowym. Wtedy też autor nawiązał znajomość z poznańskim kolekcjonerem akordeonów, Mieczysławem Śliwińskim, który regularnie przekazywał do kolekcji Nowaka nowe egzemplarze. Następne lata przynoszą kolejne wystawy odbywające się na terenie całego kraju. W 2006 roku zbiór liczył już ponad 60 sztuk, rok później został wpisany do „Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości”. Liczne audycje radiowe i telewizyjne oraz artykuły prasowe poświęcone kolekcji Pawła Nowaka przyczyniają się do dalszego rozwoju zbioru, który w 2008 roku liczy już 100 egzemplarzy. 16 listopada 2010 roku, przy współpracy z Muzeum Ziemi Kościerskie i władzami Kościerzyny powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Akordeonu, którego ekspozycję stanowi ponad 120 eksponatów z kolekcji Pawła Nowaka. Dzięki wielkiej pasji kolekcjonerskiej oraz licznym przyjaciołom i darczyńcom zbiór stale się powiększa licząc obecnie 300 sztuk!