Wielki Przejazd Rowerowy 2013

Inne, Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia

Data 09.06.2013 11:00
Miejsce Plac przed dworcem PKP
Miejscowość Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia

Jak co roku na początku czerwca do Metropolii Gdańskiej zawita wielkie, rowerowe szaleństwo, czyli 17 Wielki Przejazd rowerowy (oraz rolkowy i longboardowy).

  • W tym roku tradycyjnie zapraszamy wszystkich miłośników rowerów a także użytkowników innych form bezsilnikowego przemieszczania się po mieście (rolki, skateboardy, longboardy, wózki inwalidzkie itd.) - w myśl idei "koła - kółka - jedna spółka!". W tym dniu, podobne imprezy w ramach ogólnopolskiego Święta Cyklicznego" odbędą się w dziesiątkach polskich miast - pod wspólnym hasłem przyspieszenia prac Ministerstwa Transportu w sprawie brakujących rozporządzeń regulujących ruch rowerowy – informują organizatorzy.

Wielki Przejazd Rowerowy to największa w Polsce demonstracja rowerowego stylu życia w tym roku obejmie aż 7 miast aglomeracji. Swoisty "Siedmiogród" będzie się rozciągać od Pruszcza Gdańskiego aż po Wejherowo. Pojedziemy dwoma wielotysięcznymi peletonami. Peleton gdański (południowy), zasilony rowerzystami z Pruszcza, w samo południe wyjedzie ze Śródmieścia w kierunku granicy Gdańska i Sopotu. Z kolei peleton północny z samego rana wyruszy z Wejherowa, aby - zabierając po drodze rowerzystów Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu - dotrzeć do miejsca wielkiego spotkania rowerzystów Pomorza.

Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd obu peletonów odbędzie się na Drodze Zielonej na odcinku od al. Grunwaldzkiej do Placu Dwóch Miast przy Ergo Arenie (teren za parkingiem Ergo Areny).

  • Celem Wielkiego Przejazdu Rowerowego jest przede wszystkim celebracja wolności poruszania się, jaką daje rower! Chcemy także zachęcić więcej osób do korzystania na co dzień z tego wygodnego środka komunikacji. Twój udział w przejeździe to wyraz poparcia dla idei zrównoważonego transportu w mieście, uspokojenia (ograniczenia) ruchu samochodowego, budowy dróg rowerowych, poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, poprawy i rozwoju transportu publicznego – piszą organizatorzy.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich - udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest darmowy. Wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację WPR będą mieli okazję przekazania swojej cegiełki w wysokości 2 zł na poczet tzw. szprychówki - kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty.

Miejsca i godziny zbiórek w poszczególnych miastach:

PELETON PÓŁNOCNY

  • Wejherowo - Plac Jakuba Wejhera - zbiórka godz. 9:30
  • Reda - plac przy ul. Cechowej/Gdańskiej - zbiórka godz. 10:30
  • Rumia - ul. Starowiejska przy Dworcu PKP - zbiórka godz. 11:00
  • Gdynia - Skwer Kościuszki zbiórka godz. 12:00
  • Sopot - Plac Konstytucji 3 Maja - zbiórka godz. 12:30

PELETON POŁUDNIOWY

  • Pruszcz Gdański - plac przy Urzędzie Miasta, zbiórka godz. 10:45, wyjazd godz. 11:00
  • Gdańsk - ul. Rajska (przy Madisonie) - zbiórka od godz. 11:00, wyjazd 12:00