Dwa Teatry - Sopot 2013

Filmy, Sopot

Data 01.06.2013 00:00-03.06.2013 00:00
Miejscowość Sopot
Bilety Wstęp wolny

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2013” odbędzie się w dniach 1 - 3 czerwca 2013 roku.

Unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie mediów publicznych przyciągające do Sopotu gwiazdy i widzów, to przede wszystkim konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz wiele imprez towarzyszących m.in. spektakle teatralne „na żywo”, spotkania z gwiazdami i twórcami, warsztaty, wystawy, koncerty i recitale. Wiele imprez odbywać się będzie również w Gdyni i w Gdańsku.

Organizatorami Festiwalu są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio SA, samorząd województwa pomorskiego, Miasto Sopot, Gdańsk i Gdynia.

Honorowy patronat nad XIII Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Funkcję dyrektora Festiwalu, Zarząd Polskiego Radia SA i Zarząd Telewizji Polskiej S.A., powierzył ponownie Bogumiłowi Osińskiemu – dziennikarzowi telewizyjnemu i krytykowi filmowemu.

Funkcję dyrektora Artystyczno – Programowego Festiwalu ze strony Polskiego Radia pełni, jak co roku, od pierwszej edycji, Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia, a dyrektora Artystyczno – Programowego ze strony Telewizji Polskiej - Krzysztof Domagalik –p.o. Kierownika Artystycznego Teatru Telewizji. Organizatorzy postanowili zaprosić do udziału w przyszłorocznym Festiwalu Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową. Ogólnopaństwowy nadawca Federacji Rosyjskiej przedstawi w części pozakonkursowej Festiwalu najnowsze spektakle teatralne zrealizowane przez telewizyjny kanał „Rossija K” (Kultura) oraz słuchowiska radiowe ze zbiorów „Radia Rossiji – Kultura”. Przewidziany jest udział twórców prezentowanych spektakli i słuchowisk w spotkaniach z publicznością.

W związku z przypadającą w przyszłym roku 220. rocznicą urodzin hrabiego Aleksandra Fredry, podczas Festiwalu Telewizja Polska zaprezentuje kilka najbardziej znanych spektakli tego komediopisarza. Na sopockim „Monciaku” planowane jest wspólne czytanie fragmentów dzieł Fredry.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, za wyjątkiem Gali Zakończenia Festiwalu, jest wolny.

Komitet Organizacyjny podjął też decyzję o przyznaniu dorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu dwojgu aktorom za wybitne osiągnięcia artystyczne w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W roku 2013 Nagrodą tą uhonorowani zostaną Anna Polony oraz Ignacy Gogolewski. Fundatorem Nagrody jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.