Chopinowi - Duda-Gracz

Kultura, Wejherowo

Data 07.06.2013 18:00-31.08.2013 20:00
Miejsce Filharmonia Kaszubska
Miejscowość Wejherowo

Od 1999 roku Jerzy Duda-Gracz pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł ulubionego kompozytora malarza – Fryderyka Chopina. Prace te ukończył jesienią 2003 r. Każdy z utworów posiada swój własny obraz, a w przypadku większych form muzycznych – każda z jego części.

Wszystkie te obrazy, wedle słów samego artysty, zostały namalowane po uprzednich głębokich studiach nad życiem i twórczością Chopina ze szczególnym uwzględnieniem wypowiedzi kompozytora na temat swoich dzieł. Całość tworzy przedsięwzięcie artystyczne pt. Chopinowi składające się z 313 dzieł obrazujących 295 utworów.

Cykl składa się z serii prac akwarelowo-temperowych ("Etiudy", "Preludia", "Pieśni"), olejnych (wszystkie pozostałe formy muzyczne), oraz całunów symbolizujących utwory zaginione. Obrazy te, w postaci ekspozycji multimedialnej, były prezentowane na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii, a po raz pierwszy zostały udostępnione bezpośrednio widzom na jesieni 2005 w salach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, z okazji odbywającego się w tym samym czasie XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Wystawa, na której prezentować będziemy 30 wybranych dzieł, zainauguruje pierwszy dzień XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu, festiwalu chóralistycznego z udziałem gości zagranicznych i realizacją projektu „Wyszehradzkie Nuty”.