Biesiada Literacka - Głos pokolenia gwiazd

Inne, Wejherowo

Data 25.01.2013 18:00
Miejsce Aula Gimnazjum nr 1
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp wolny

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim kolejny sezon spotkań literackich. Popularny cykl pn. Biesiada Literacka rozpocznie spotkanie z Kazimierzem Kutzem - znanym reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym, scenarzystą filmowym, członkiem założycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, politykiem - senatorem i posłem na Sejm.

Podczas spotkania będzie prezentowana jego książka pt. „Piąta strona świata".

Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1970), Perła w koronie (1972), Paciorki jednego różańca (1979), za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980 na 7. FPFF. Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na 19 FPFF za film Zwrócony. Kazimierz Kutz zrealizował także wiele przedstawień dla Teatru Telewizji. Twórczość literacka

Jest autorem książki Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko ("Znak").Nakreślił w niej portrety przyjaciół i bliskich ze świata filmowego, literackiego i artystycznego, m.in. Silnie zarysował w niej elementy autobiograficzne poświęcone matce, ojcu i nieżyjącemu bratu, a także elementy humorystyczne w postaci licznych anegdot ukazujących groteskowość czasów PRL. W 2010 Kazimierz Kutz zadebiutował jako powieściopisarz książką Piąta strona świata, wydaną nakładem wydawnictwa „Znak”.

Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Tak autor, jak jego bohater bezustannie poszukują właściwego języka do zrozumienia zmieniających się czasów - lawirują między polszczyzną i śląską gwarą.

Kutz, który Śląsk ma we krwi, to niezrównany opowiadacz. W serii śmiesznych i strasznych historii portretuje ludzi borykających się z losem, którzy walczą i emigrują, filozofują i biorą życie lekko. Słowem, szukają swojego miejsca na ziemi.

„Piąta strona świata" - prozatorski debiut Kazimierza Kutza - to barwna, wielowątkowa opowieść pełna Śląska. Ten jawi się w niej jako miejsce głęboko nieoczywiste, przez złożoność swych losów o tyle intrygujące, co trudne do jednoznacznego opisania. Sportretowany z miłością bez patosu, dokładnością bez dłużyzn, wielką dozą szczerości i naturalności.