Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Coma

Koncerty, Gdynia

Data 31.01.2013 20:00
Miejsce Klub Muzyczny Ucho
Miejscowość Gdynia
Bilety 45/50 zł

Coma, która niedawno obchodziła 15-lecie swojego istnienia, po raz kolejny w gdyńskim Uchu.

Zespół Coma powstaje w czerwcu w 1998 roku z inicjatywy Dominika Witczaka. Po wielu miesiącach poszukiwań ustala się stały skład zespołu: Piotr Rogucki – wokal, Marcin Kobza – gitara, Dominik Witczak – gitara, Rafał Matuszak – gitara, Tomasz Stasiak – perkusja. Grupa podpisuje kontrakt fonograficzny i jesienią 2003 roku przystępuje do nagrania debiutanckiego albumu – "Pierwsze wyjście z mroku". Płyta ukazuje się w maju 2004 i przynosi grupie wiele nagród. Coma zostaje laureatem 25 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i wygrywa Festiwal Rockowy Węgorzewo 2004. Ponadto otrzymuje nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę publiczności. Debiutancki album zostaje także nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album roku – rock. Druga płyta ukazuje się w maju 2006 pod tytułem „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” i już po tygodniu zajmuje I miejsce na oficjalnej liście sprzedaży. Album przynosi Comie dwa kolejne Fryderyki – w kategoriach Grupa roku oraz Album rocku rock/metal. Wydawnictwo otrzymuje status Złotej Płyty. Rok 2007 wiąże się dla grupy poza tym z kilkoma innymi ważnymi wydarzeniami koncertowymi: Coma supportuje Pearl Jam na koncercie w Chorzowie, a także występuje na Metal Hammer Festival w Spodku razem z grupą Tool.

Przed nagraniem trzeciego albumu zespół opuszcza wieloletni współpracownik - perkusista Tomek Stasiak. Miejsce za bębnami zajmuje Adam Marszałkowski. W listopadzie Coma wyrusza w trasę koncertową promującą nowy album. Grupa odwiedza największe ośrodki kulturalne w Polsce. Odwiedza ponad dwadzieścia miast, wypełniając sale po brzegi. Trasę ogląda ponad 20 tys. widzów. Płyta "Hipertrofia", która w dniu premiery pokryła się platyną, osiąga status Podwójnej Platyny. Album przynosi grupie dodatkowo prestiżowe nagrody, m.in. trzy Fryderyki 2009 w kategoriach: Zespół rocku, Album roku – rock, oraz Wokalista roku – Piotr Rogucki. Grupa zostaje także wyróżniona podczas Eska Music Awards. W czerwcu 2009 ma miejsce specjalny koncert – Coma występuje na Targu Węglowym w Gdańsku z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Gdańskich. Koncert z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, marzenie każdej rockowej grupy, staje się rzeczywistością 23 czerwca 2009. Podczas jesiennej trasy koncertowej 2009 zespół rejestruje pierwszy materiał koncertowy. W trakcie koncertu w warszawskiej hali Arena Ursynów dokonuje nagrania, które ukazuje się na wieloformatowym wydawnictwie. Wiosną 2010 odbywa się premiera albumu na płytach Bluray, DVD oraz CD, wydanych nakładem firmy Mystic Production. Wydawnictwo spotyka się z gorącym przyjęciem krytyków i fanów Comy. Po letniej trasie koncertowej 2010 Coma powraca jesienią z dużymi projektami: Coma "Excess" – anglojęzyczna płyta zespołu z premierą 20 września 2010 na rynku europejskim, Coma "Symfonicznie" - w wersji koncertowej z Orkiestrą Filharmoników Gdańskich oraz jako oddzielne wydawnictwo (oficjalna premiera 1 października), które promuje wrześniowy koncert w Parku Sowińskiego.

Coma trafia ze swoimi albumami do dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt OLIS. Zespół nagrywa też muzykę do filmu "Skrzydlate świnie" Anny Kazejak, w którym lider grupy - Piotr Rogucki, gra jedną z głównych ról obok Pawła Małaszyńskiego. Film, podobnie jak płytę "Excess", promuje klip i piosenka "F.T.M.O.". Pracowity rok 2010 zespół kończy sukcesem akustycznej trasy POWER OFF COMA, która do klubów, teatrów, filharmonii przyciąga tłumy nie tylko fanów, ale także tych, których ciekawi ten wyjątkowy spektakl muzyczny łączący klasykę z rockowym brzmieniem. Wiosną 2011 pojawia się solowy krążek Piotra Roguckiego zatytułowany „Loki – wizja dźwięku”. W tym czasie zespół pracuje już nad nowym albumem. Ostatecznie nagrania nowego krążka kończą się w lipcu 2011. Grupa postanawia nie tytułować płyty, ale oznaczyć ją jedynie kolorem czerwonym. Album pojawia się na rynku 17 października 2011 i zyskuje status Złotej Płyty w tydzień po premierze. Drugi singiel „Los cebula i krokodyle łzy” przez wiele tygodni okupuje playlisty stacji radiowych i znajduje się w czołówce list przebojów (na liście Programu Trzeciego przez prawie dziesięć tygodni znajduje się w pierwszej trójce).

Rok 2012 to rok wielu nowych aktywności artystycznych. Na początek grupa występuje na historycznym otwarciu Stadionu Narodowego w Warszawie. Piotr Rogucki wydaje kolejny solowy album - „95-2003”, będący muzycznym powrotem do czasów aktywności solowej sprzed początków Comy. Angażuje się również aktorsko, grając jedną z głównych ról w serialu „Misja Afganistan”. Coma w tym czasie przygotowuje drugi anglojęzyczny album oraz rozpoczyna jesienną trasę koncertową. Trasa „Ulubiony numerek” upływa pod szyldem liczby 15. Coma rozpoczyna bowiem świętować piętnasty rok swojej działalności. Trasa okazuje się strzałem w dziesiątkę, koncerty są wyprzedane, sale pękają w szwach, a krytycy i publiczność zgodnie stwierdzają, że zespół jest w świetnej formie. Czas na 2013. Czeka nas wiele… Premiera anglojęzycznego albumu „Don’t set your dogs on me” przewidziana jest na luty 2013, powstała już anglojęzyczna wersja teledysku od utworu „With You”, dalsze działania i koncerty w trakcie realizacji. Coma gra dalej…