Żywiołak

Koncerty, Gdynia

Data 25.01.2013 20:00
Miejsce Klub Ucho
Miejscowość Gdynia
Bilety 30 zł

"Ta płyta to opowieść o dzisiejszych czasach, podróż po współczesnym świecie" - tak Robert "Mroq" Wasilewski zapowiada nowy materiał. Album skonstruowany jest według ściśle przemyślanej koncepcji. Autorska muzyka i teksty czerpią z szerokiej palety nastrojów - od buntowniczych, przez refleksyjne po satyryczne. "Naszym przewodnikiem jest duch Fryderyka Chopina wcielony w postać Krasnala" - tłumaczy Wasilewski - "Szalony pomysł? A jaki jest nasz świat? Jak odnajdujemy się w nim my - Polacy? I jakie nas dzisiaj dręczą demony? W kolejnych piosenkach, odwołujących się do różnych stylów i nastrojów, próbujemy zmierzyć się z tymi pytaniami". W realizacji tego konceptu żywiołakowe, neofolkowe instrumentarium musiało zmierzyć się z mieszaniną inspiracji takich jak folk, muzyka świata, raga, oriental disco, rock and roll, metal, glamrock, psychobilly, ska, twist... W wyniku tego, pomimo poważnego tematu, na płycie znalazło się wiele chwytliwych, rytmicznych czy wręcz tanecznych kompozycji.

Zespół Żywiołak powstawał w 2005 roku - początkowo jako duet dwóch muzyków - Roberta Jaworskiego, grającego wcześniej m.in. w formacjach ich troLe i Kapela ze Wsi Warszawa oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk. Niemalże cały rok 2005 upłynął pod znakiem żmudnej współpracy tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączyli: dwie wokalistki - Anna Piotrowska z zespołu Goście z Nizin i Izabela Byra z Detonacji (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek), a także specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych - Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka). Za debiut Żywiołaka można przyjąć występ w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna, po którym zespół szybko wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, gdzie został gorąco przyjęty i zdobył Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później otrzymał też Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej - Nowa Tradycja w Warszawie. Późniejsze sukcesy grupy to m.in. Grand Prix na "Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym" w Starogardzie Gdańskim, pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych "Młode Wilki - Rebelia" organizowanym przez warszawski klub Stodoła czy nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego. Wśród najważniejszych koncertów Żywiołaka można wymienić chociażby występy na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi, Opener Festivalu czy Przystanku Woodstock. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty - łącznie z wydaną w listopadzie 2011 roku "Globalną wiochą".

BILETY: 23 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho, Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 maja 27, Gdynia), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia), Eventim - eventim.pl (cena w sieci - 26 zł, sprzedaż elektroniczna i w wybranych punktach Eventimu)

Uwaga! Sprzedaż biletów we wszystkich punktach zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą - w klubie.