Listopad 2010
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zobacz również

Spamalot, czyli Monty Python i święty Graal

Inne, Gdynia

Data 26.11.2010 19:00
Miejsce Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
Adres Plac Grunwaldzki 1
Miejscowość Gdynia

UWAGA! Spektakl dla WIDZÓW DOJRZAŁYCH! Najbardziej zakręcona komedia Broadwayu po raz pierwszy w Polsce, wyłącznie na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni!

Eric Idle, komik z grupy Monty Pytona, stworzył musical na podstawie filmu „Monty Python i Święty Graal”, którego scenariusz napisali wspólnie wszyscy członkowie legendarnej grupy: Graham Chapman, John Cleese, Terry William, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin. Idle wraz z Johnem Du Prez skomponowali doskonałą muzykę, która nawiązuje do największych i najlepszych broadwayowskich przebojów… parodiując je miejscami. Tak powstał Spamalot: musical, rewia, teatr absurdu. Świetna muzyka, taniec, bajecznie kolorowe kostiumy, król Artur, Rycerze Okrągłego Stołu, Broadway i kpina z wszystkiego. Co więcej jest potrzebne do dobrej teatralnej zabawy? Dla miłośników brytyjskiego humoru i nie tylko.

Spamalot w dosłownym znaczeniu „spam-a-lot” to „mnóstwo spamu” (rozsyłanej masowo niechcianej poczty elektronicznej akronimu słów „Send Phenomenal Amounts of Mail”). Spektakl nawiązuje także do popularnego na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku musicalu „Camelot” Alana Jaya Lernera i Fredericka Loewe, autorów klasycznej „My Fair Lady”, a opowiadającego legendę króla Artura i Ginewry.

A wreszcie SPAM to legendarna amerykańska marka konserw mięsnych, głównie mielonej wieprzowiny i szynki, która istnieje od 1937 r. i w czasie II wojny światowej stanowiła główny składnik ekwipunku żołnierzy. Firma Hormel Foods Corporation, właściciel marki, we współpracy z producentami broadwayowskiej wersji musicalu, wyprodukowała specjalną, „spamalotową” wersję konserwy mięsnej (na zdjęciu obok).

Spamalot zdobył nagrodę Tony dla najlepszego musicalu w 2005 r., teatralny odpowiednik filmowych Oscarów i muzycznych Grammy. Tym samym znalazł się w gronie laureatów takich jak „Człowiek z La Manchy”, „Evita”, „La Cage Aux Folles” czy też „Skrzypek na dachu” i „My Fair Lady”.