II Festiwal Muzyki Szantowej

Koncerty, Dębki

Data 13.07.2012 17:00
Miejsce Plaża, wejście nr 19
Miejscowość Dębki
Bilety wstęp wolny

12 lipca w Dębkach odbędzie się II Festiwal Szantowy "Powiew Morza" czyli prawdziwa gratka dla wielbicieli tego typu muzyki. Rozpoczęcie festiwalu o godzinie 17:00.

Już w czwartek Dębki zostaną opanowane przez wielbicieli piosenki morza. Przy wejściu nr 19 na plaży w Dębkach zagrają między innymi takie zespoły jak Fucus, Formacja, White Room, Grupa Hals. Festiwal rozpocznie się od szant dla dzieci.

Jedną z największych gwiazd tego wieczoru będzie grupa muzyczna pochodząca z Wejherowa. Grupa Fucus jest zespołem, który wykonuje muzykę folkową: szkocką, irlandzką oraz bretońską. W repertuarze zespołu znajdują się również szanty oraz pieśni morskie, pieśni kaszubskie. Zespół ma na sawoim koncie dwie płyty. Ostatnia z nich została wydana w 2009 roku.

Polska jest jednym z czołowych krajów na świecie, który posiada tylu wspaniałych wykonawców wykonujących pieśni szantowe. Dawniej śpiewane na statkach w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez różne grupy marynarzy. Pomagały w wykonywaniu monotonnych ale zarazem rytmicznych zadań. Często śpiewane acapella lub za pomocą prostych instrumentów.

Druga odsłona festiwalu odbędzie się dzień później na placu wiejskim w Białogórze.