Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Gdynia Book Club. Krzysztof Kornacki „Popiół i diament Andrzeja Wajdy”

Kultura, Gdynia

Data 04.12.2011 16:30
Miejsce Tea-tralna
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp wolny

Nowa inicjatywa Tea-tralnej, gdzie pasja do literatury łączy się z propagowaniem idei czytelnictwa. Zapraszamy do czytania niezwykłej książki „Popiół i diament Andrzeja Wajdy” autorstwa Krzysztofa Kornackiego. W dniu book clubu dyskusja z udziałem autora, specjalistów, a przede wszystkim zebranej publiczności. Również pokaz filmu dokumentalnego związanego z powstawaniem legendarnego filmu.

Autor książki rekonstruuje proces powstawania filmu, ukazuje ewolucję jego wątków, opisuje rolę, jaką odegrał Popiół i diament w polskiej kulturze, przytacza rozmaite jego interpretacje i reakcje, jakie wzbudził w różnych środowiskach. Dzięki tej książce zajrzymy także za kulisy produkcji filmowej, poznamy tajniki pracy Andrzeja Wajdy i sporo anegdot dotyczących filmu i jego twórców. Książka Krzysztofa Kornackiego „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy – wydawnictwo Obraz/Słowo/Terytoria - to podróż po dziele, którego znajomość od pół wieku stanowi klucz do zrozumienia polskiej sztuki filmowej.

Krzysztof Kornacki dotarł do wielu twórców Popiołu i diamentu, niepublikowanych dokumentów dotyczących realizacji, prywatnych brulionów reżysera, jego rysunków i listów. Ponadto przewertował dziesiątki recenzji, wywiadów i relacji z planu. Dzięki rozmowom z takimi twórcami jak Andrzej Wajda, Jerzy Wójcik czy Wiesław Zdort oraz zebranym dokumentom udało się zrekonstruować proces powstawania filmu oraz ukazać ewolucję wątków filmu prowadzącą od powieści Jerzego Andrzejewskiego poprzez scenariusz i scenopis aż do gotowego dzieła.

Książka, obok systematycznej analizy filmu, zawiera sporo anegdot i ciekawostek. Czytelnik dowie się z niej między innymi, kto wcześniej myślał o adaptacji powieści Andrzejewskiego, kto był konkurentem Zbigniewa Cybulskiego do roli Maćka, jakie zakończenie filmu przewidywał scenariusz oraz które sceny napisał przypadek. Ci zaś, którzy interesują się warsztatem filmowym, dowiedzą się na przykład, jakie usterki popełnił reżyser w trakcie realizacji.