Politycy nie zabijajcie polskich mediów

Pokaz filmów jednominutowych

Kultura, Wejherowo

Data 18.11.2011 18:00
Miejsce Aula Gimnazjum nr 1
Miejscowość Wejherowo

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na pokaz filmów nagrodzonych podczas 6 Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych, który odbędzie się w piątek 18 listopada o godz. 18.00 w auli Gimnazjum nr 1 w Wejherowie, ul. Sobieskiego 300. Dodajmy, iż I nagrodę w kategorii Fabuła otrzymali wejherowieanie Eliza Ciszewska & Przemysław Kulwiński za „Małego księcia i kino”.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano rekordową jak dotychczas liczbę prac, bo aż 169 filmików. Po sprawdzeniu wymagań formalnych, 148 prac dopuszczono do oceny Jury. Decyzją Jury 38 prac znalazło się w finałowej selekcji, która została zaprezentowane podczas Gali 6 Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych, która odbyła się 7 października br. w Gdańsku. CZYM, DLA KOGO I DLACZEGO JEST FESTIWAL? Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego już do ponad stu krajów na całym świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie, festiwalu „The One Minutes”.

Jednominutówki powstały po to, by promować film jako jedną z form ekspresji i aby stworzyć przestrzeń dla młodych twórców poszukujących sposobu na zaprezentowanie własnej twórczości, również poza Internetem. Festiwal jest imprezą, która daje możliwość spotkania się w szerszym gronie miłośników filmu, podyskutowania o obejrzanych pracach.

Promując artystyczne oraz społecznie zaangażowane produkcje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, festiwal nie tylko zdobył sobie wierną publiczność w całym kraju, ale stał się również pilnie obserwowanym konkursem filmu krótkometrażowego, dzięki czemu jednominutówkowe retrospekcje coraz częściej pojawiają się podczas większych przeglądów filmowych.

Jednominutówki otwarte są dla wszystkich – podczas festiwalu zbieramy i prezentujemy najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami. Jedyną zasadą i wymogiem jest przesłanie nam filmu trwającego dokładnie 60 sekund.

Do tej pory pokazy zeszłorocznych edycji festiwalu dotarły do ponad 40 miast całej Polski. Poza granicami kraju jednominutówki zaprezentowane zostały na przeglądach m.in. w Czechach, Chorwacji, Słowacji, Niemczech, Holandii, Belgii, Chinach. Prace polskich autorów – w ramach międzynarodowej wystawy przygotowanej przez The One Minutes Foundation – pojawiły się m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Holandii.

Selekcja najlepszych jednominutowych filmów i form zakwalifikowanych do pokazu finałowego trafia również do Amsterdamu i corocznie bierze udział w międzynarodowych finałach The One Minutes – wśród nominowanych, co roku znaleźć można również polskie filmy. W 2006 roku podczas światowych finałów TOM nagroda główna przyznana została Kasi Kijek i Przemkowi Adamskiemu za animowany film pt. "Pracownik". W ramach międzynarodowego festiwalu „The One Minutes” 2009, który odbył się w Szanghaju, film autorstwa Karoliny Breguły pt. „Zwykła Lewitacja I” został włączony do selekcji najlepszych filmów jednominutowych jako jeden z pięciu z obszaru Europy i ukazał się w chińskiej stacji telewizyjnej w stworzonym specjalnie na tą sposobność programie TV. Rok 2010 przyniósł kolejne sukcesy polskim twórcom. "The One Minutes" 2011 - wśród 8 filmów nominowanych w kategorii „Small history” znalazł się film Rainmirror aut. Krzysztofa Barana oraz film „Things I know” aut. Marin Kinzay.