VI Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. A. Luterka

Kultura, Wejherowo

Data 21.10.2011 00:00-23.10.2011 00:00
Miejsce Aula Gimnazjum nr 1
Miejscowość Wejherowo

Jak co roku, nasz Przegląd ma za zadanie popularyzację twórczości jednego z wybitnych przedstawicieli literatury. Dotychczasowe spotkania były poświęcone S. Wyspiańskiemu (II OPMFT), Z. Herbertowi (III OPMFT), W. Szekspirowi (V OPMFT), a także twórcom współczesnych dramatów (IV OPMFT „Współczesność w teatrze”). W tym roku naszemu Przeglądowi nadaliśmy tytuł: „Oko Poety. Odsłona druga”. Chcielibyśmy tym samym powrócić do tematu I Konferencji Literackiej (2006 r.) poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi, aby zainteresować uczniów gimnazjów i liceów jego twórczością. Mamy nadzieję, że sięgnięcie po utwory wybitnego twórcy XX i XXI w, owego „tragicznego strażnika epoki”, jak twierdzi Maria Janion, pozwoli młodym ludziom spojrzeć na współczesne czasy krytycznym okiem („Okiem Poety”) i pobudzi do refleksji na temat świata, w którym przyszło im dorastać. Liczymy także na nowatorskie odczytania dawnych, mało znanych młodzieży, dramatów T. Różewicza.

Jak co roku, chcemy również kontynuować i popularyzować działania teatralne patrona naszego Przeglądu - prof. Adama Luterka, długoletniego opiekuna szkolnego teatru, działającego w latach 1937-1968, w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

Aby nasz Przegląd spełniał obrane przez nas cele edukacyjne, zapewnimy uczestnikom udział w warsztatach teatralnych, prezentacjach teatru zawodowego, rozmowach z jurorami. Tradycyjnie każdego dnia będą wydawane gazetki festiwalowe „Świt”.

Podsumowaniem naszego projektu będzie VI już Konferencja Literacka (2.12.20110), pt. „Tadeusz Różewicz - sumienie pokolenia”, w czasie której nauczyciele akademiccy, studenci, uczniowie zaprezentują wykłady na temat twórczości T.Różewicza.

Nasze Przeglądy, organizowane rokrocznie od 1998 r., mają już swoją ugruntowaną pozycję w województwie i w niektórych rejonach Polski, więc zależy nam na pozyskiwaniu nowych amatorskich zespołów, szczególnie tych z mniejszych miejscowości, i zachęcenie ich do twórczych działań.