Czerwone Gitary (na Dzień Matki)

Koncerty, Wejherowo

Data 23.05.2024 19:00
Miejsce Filharmonia Kaszubska
Miejscowość Wejherowo

3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Cristal” w Gdańsku – Wrzeszczu, między godz. 11.00 a 14.30 powołana została do życia grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY”. Pierwszy skład zespołu stanowili Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski.

W tym samym roku występowali w sopockim „Non-Stopie”. Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. Znajdowały się na niej 4 piosenki: „Bo ty się boisz myszy”, „Taka jak Ty”, „Licz do stu” i „Pluszowe niedźwiadki”. Nazwali się „Czerwone Gitary”- bo taki był kolor gitar, na których grali. Gościnnie występował z nimi – Seweryn Krajewski. W kwietniu 1965 roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”.

W grudniu z powodu „kłopotów z wojskiem”(ukrywał się pod pseudonimem „Janusz Horski”) odchodzi od Zespołu Henryk Zomerski, a jego miejsce zajmuje Seweryn Krajewski.

Na pierwszych plakatach i zdjęciach Zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jurka Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw. Zespole „big-bitowym”, było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: S. Krajewski, jako Robert Marczak, J. Skrzypczyk, jako Jerzy Geret.