Festiwal Pieśni Wielkopostnej

Koncerty, Gościcino

Data 16.03.2024 10:00
Miejsce Kościół św. Wojciecha
Miejscowość Gościcino

XVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej – Kielno 2024

 

Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej organizowany jest przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz parafię pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie. Do roku 2023 festiwal organizowany był pod nazwą „Pomorski”, natomiast od roku 2024 przyjmuję nazwę „Ogólnopolski”. W ciągu 15. edycji na festiwalu wystąpiło 230 chórów i zespołów z całej Polski. Festiwal ukazuje ogromne bogactwo pieśni wielkopostnych dawnych i współczesnych twórców, także znanego pomorskiego kompozytora Stanisława Kwiatkowskiego.

W tym roku utworem przewodnim festiwalu jest chorał gregoriański Audi Benigne Conditor. W zmaganiach zmierzą się muzycy z archidiecezji gdańskiej oraz Kaszub: Zespół Nuove Voci z Gdańska, Chór Ascoltate przy Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie, Chór Kameralny Discantus z Gowidlina oraz Chór Pasja z Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. Ponadto wystąpią również chóry z Świecia, Chełmna, Tczewa, Działdowa, Poznania, Warszawy, Torunia i z Bydgoszczy.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę 16 marca w godz. 10.00-15.30. O godz.17.00 odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się uroczysta gala z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Na zakończenie laureaci konkursu wykonają koncert.

Wstęp zarówno na przesłuchania koncertowe, jak i na koncert finałowy zwycięskich chórów jest wolny. Festiwal odbędzie się w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie przy ul. Jeziornej 6. Szczegółowy program wydarzenia dostępny będzie na www.gcksir.szemud.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezja Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorska oraz Starosta Powiatu Wejherowskiego.