Kaszubskie opowieści

Inne, Rumia

Data 21.12.2023 18:00
Miejsce MDK Rumia
Miejscowość Rumia

Widowisko odbędzie się o godzinie 18:00 w czwartek 21 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Rumi (ul. Mickiewicza 19) – wstęp wolny.

Pomorski Teatr Nobilis działa na terenie Rumi od 2015 roku. Powstał z myślą o jej mieszkańcach i ich dostępie do kultury wysokiej, realizując spektakle teatralne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pomysłodawcami projektu są artyści – Agnieszka Skawińska oraz Piotr Lewicki, którzy w jego ramach kontynuują również program „Lekcje z kulturą”, mający na celu edukację poprzez teatr.

Pomorski Teatr Nobilis do swoich realizacji angażuje zawodowych aktorów, muzyków, reżyserów oraz realizatorów, tworzy również autorskie spektakle i adaptacje. W swojej ofercie posiada także koncerty dla dzieci i dorosłych, recitale oraz różnorodne warsztaty. Jego spektakle można obejrzeć gościnnie w instytucjach trójmiejskich i pomorskich, a regularnie – na scenie Fundacji dla Was (Rumia, Janowo)

Ola Lis - aktorka teatralna, telewizyjna i głosowa, wokalistka, instrumentalistka, lektorka i dialogistka. Ukończyła Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Po studiach zadebiutowała na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, obecnie współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Teatrem Muzycznym. Aktorsko i wokalnie realizuje się na nadmorskich scenach (Teatr Konsulat, Teatr Boto, Teatr Zielony Wiatrak, Pomorski Teatr Nobilis). Zagrała kilkadziesiąt ról teatralnych, ale najważniejszą z nich jest Wiera Gran z „Jutro będzie za późno” Wiesławy Sujkowskiej w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej (2016, Teatr Muzyczny w Toruniu). Poza teatrem z pasją odnajduje się w dubbingu – od kilku lat współdziała w zespole trójmiejskiego Studia Tercja, które udźwiękowiło tysiące odcinków kreskówek i seriali młodzieżowych. Nie tylko użyczyła głosy całemu wachlarzowi postaci, ale również napisała dialogi do setek odcinków. A poza tym tym tłumaczy i pisze piosenki, świetnie śpiewa i gra na ukulele. Tworzy adaptacje i opracowania muzyczne do spektakli dla dzieci, prowadzi warsztaty aktorskie i dubbingowe.

Piotr Lewicki - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Przed rozpoczęciem studiów występował na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego zawodowym debiutem był spektakl „Słodkie Lata 20-30” wystawiany na deskach Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni. Można było go obejrzeć w spektaklach „Wonderful Town”, „Evita” i „Godspell”. Był solistą w Teatrze Muzycznym w Łodzi, gdzie występował w spektaklach „Jesus Christ Superstar” oraz „Cyrano”. Poza spektaklami muzycznymi grał także w „Antygonie” Sofoklesa , „Medea moja sympatia”, „Ząb-zupa-dąb” i „Panna Tutli Putli”. Autor scenariusza i reżyser spektaklu „Po drugiej stronie rampy” granego na scenie Pomorskiego Teatru Nobilis, którego jest współtwórcą. Odtwórca głównej roli w spektaklu „Edyp”, a także tytułowej postaci w „Nocy Helvera”, za co otrzymał wyróżnienie indywidualne na X Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Teatralnych „Bamberka” w Gorzowie Wielkopolskim oraz nagrodę publiczności. Od 2017 roku produkuje spektakle w ramach akcji „Lekcje z kulturą”. Laureat nagrody Burmistrza Miasta Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2020. W 2021 roku świętował dziesięciolecie pracy artystycznej. Z tej okazji wyreżyserował spektakl „Florence”. Owa produkcja była jego debiutem w roli kostiumografa. W roku 2022 wyreżyserował spektakl pt. "Obóz".