Wystawa rzeźb o kaszubskich rybakach

Inne, Puck

Data 19.10.2023 16:00-31.01.2024 00:00
Miejsce 'Szpitalik', oddział Muzeum Ziemi Puckiej
Adres Wałowa
Miejscowość Puck

W Pucku można obejrzeć nową wystawę czasową pn. 'Rzeźbiona dłutem Leona Golli historia kaszubskich rybaków' w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin artysty.

Kim był Leon Golla?


Był przede wszystkim rybakiem, człowiekiem stąd, z tej ziemi, z Nordy. Urodził się 13 sierpnia 1923 roku w Wielkiej Wsi – rybackiej wiosce, w czasie, gdy zaczęło wokół niej rosnąć nowoczesne letnisko. Urodził się w czasie, gdy gen. Józef Haller budował swoją willę letniskową, a letnicy zajmowali kolejne kwatery. Urodził się w czasie, gdy większość otaczających go ludzi zajmowała się rybaczeniem i rolnictwem. W takim świecie właśnie urodził się Leon.


W latach 50.XX wieku Leon Golla – rzeźbiarz ludowy, amator, samouk – został odkryty. Jego nieprofesjonalna, ale bardzo sugestywna sztuka została dostrzeżona. W 1957 roku w Helu odbyła się pierwsza wystawa jego prac, a o nim napisano: Białe piaski nadmorskie wydały swego rybackiego artystę […].


Leon Golla rybacką tradycję swego rodu zamienił na sztukę, ale taką, która garściami czerpie z przeszłości. Przekazał ją następnie swoim potomkom: synowi Piotrowi, który tak jak ojciec rzeźbi w lipowym drewnie, synowi Zbigniewowi – twórcy modeli kutrów i okrętów, oraz wnukowi Rafałowi – rzeźbiarzowi. I tak dawny rybacki świat trwa – dzięki dłutom Leona Golli.
Dziś prace L. Golli można znaleźć w pomorskich muzeach, m.in.: w Gdańsku i Toruniu. Jednak ich największy zbiór prezentowany jest obecnie w oddziale Muzeum Ziemi Puckiej – „Hallerówka” we Władysławowie. Łączy on dwie kolekcje – muzealną i Gminy Władysławowo.