Spektakl 'Rodzanice'

Kultura, Reda

Data 27.11.2022
Miejsce Fabryka Kultury
Miejscowość Reda
Bilety Wstęp bezpłatny

Spektakl „Rodzanice” na motywach powieści Barbary Piórkowskiej „Kraboszki” łączący w sobie teatr, prozę i pieśni tradycyjne. To sztuka z mocnym przesłaniem. Opowiada o kobietach i ich losie już 27 listopada w Fabryce Kultury!

- darmowe wejściówki do odbioru w recepcji Fabryki Kultury w godzinach pracy instytucji

O spektaklu:


Współpraca Akademii Głosów Tradycji z Teatrem Gdynia Główna jest w pewnym sensie eksperymentem. Czerpiemy od siebie wzajemnie jak z magicznej studni. Śpiewaczki korzystają z lekcji teatru, aktorstwa, reżyserii, sztuki powtarzania, okiełznania własnych emocji, powodowania konfliktów, pobudzenia pierwotnych odruchów, organiczności, rozumienia swojego ciała poprzez ruch. W zamian dzielimy się wiedzą o roli pieśni w życiu dawnych społeczności wiejskich. O ich terapeutycznym wydźwięku i mądrości przekazanej tą drogą przez kobiety wielu generacji.
W spektaklu pozostajemy sobą, choć żyjemy w alternatywnym świecie. Jest on pełen słowiańskich wierzeń, prastarych stworzeń, atawistycznych instynktów. Jest ból, intymność, jest zapach, smak, ciężar, wola, siła i ukojenie. Jest śpiew.
Jest wreszcie KOBIETA…
Kobieta i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością tego, co powinna w życiu robić, co jest jej przeznaczone, a co nie.
Narzucona rola, jaką musi odgrywać w społeczeństwie, niesie ze sobą ból, cierpienie, często samotność.
Co musi się wydarzyć w życiu kobiety, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą?
Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków” ?
Historia oprawiona jest pieśniami tradycyjnymi w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.
Pieśni wykorzystane w spektaklu pozyskane m.in. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego- bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.