Tadeusz Dąbrowski i wystawa NIGDY NIC

Kultura, Gdańsk

Data 01.10.2021 00:00-17.10.2021 00:00
Adres WL4, ul. Wiosny Ludów 4
Miejscowość Gdańsk

Ceniony w świecie poeta wkracza w przestrzeń obrazu. Wystawa NIGDY NIC, na którą złoży się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć, wykonanych tradycyjną techniką analogową przy użyciu aparatów starszych niż internet i telewizja. Nie jest to jednak podróż w przeszłość, przeciwnie: przy pomocy dawnych szkieł Tadeusz Dąbrowski rejestruje współczesność, udowadniając, że to, co realne, a więc zmysłowy świat, najpiękniej formuje się w tym, co materialne – kryształach srebra pokrywających błonę fotograficzną.

„Wmawia się nam, że hiperostry, kontrastowy i nasycony krzykliwymi kolorami obraz zbliża nas do realności, tymczasem większość zdjęć cyfrowych, wypełniających sieć oraz kolorowe magazyny, przypomina grafikę z gier komputerowych. Ja w tej inżynierii widzenia nie chcę uczestniczyć” – twierdzi autor.

NIGDY NIC to pierwsza zbiorowa prezentacja prac Tadeusza Dąbrowskiego, który pod podszewką codziennych zdarzeń potrafi ujrzeć metafizyczny szew. W tych zdjęciach szwem jest światło. Zapowiada się prawdziwe wydarzenie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1 października 2021 roku o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 17.10.2021