23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Inne, Gdynia

Data 01.10.2021 00:00-03.10.2021 00:00
Miejsce Gdyńskie Centrum Sportu - Gdynia Arena
Adres Kazimierza Górskiego 8
Miejscowość Gdynia
Bilety wstęp wolny

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze zostaną w tym roku przyznane już po raz dwudziesty drugi. Kto je otrzyma, rozstrzygnie się podczas 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, które odbędą się w dniach 1-3 października 2021 roku. 


1-3 października w Gdyni największe podróżnicze wydarzenie roku 2021 w Polsce. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, podczas których wręczone zostaną Kolosy – najważniejsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne – odbędą się już po raz 23. Po dwuipółletniej przerwie spowodowanej pandemią znowu z udziałem publiczności. Nie możemy się doczekać! W programie mnóstwo atrakcji i… zaskoczeń.

Trzydzieści miesięcy! Aż tyle czasu minęło od ostatnich Kolosów, w których hala Gdynia Arena wypełniła się miłośnikami opowieści o wyprawach, przygodach, odkryciach i ludziach spotykanych pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Ubiegłoroczną edycję imprezy widzowie mogli śledzić wyłącznie w formie transmisji online i – nie ma co ukrywać –brakowało na niej trochę kolosowej atmosfery, rozmów, spotkań i bezpośredniego kontaktu. Inaczej mówiąc, bardzo się za sobą stęskniliśmy. Najwyższy czas to nadrobić.

Gdzie: hala Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8. Kiedy: od piątku 1 października do niedzieli 3 października 2021 roku. Jak zawsze na Kolosach – wstęp wolny.

O czym będziemy opowiadać i słuchać, skoro znaczną część ostatniego półrocza spędziliśmy w domach, a podróżowanie stało się dużo trudniejsze niż się do tego przyzwyczailiśmy w ostatnich dekadach? Wbrew pozorom ciekawych tematów i znakomitych gości nie zabraknie.

Wysoko
O wspinaczce na najwyższe szczyty świata porozmawiamy z przedstawicielami kilku pokoleń polskich himalaistów. Złotą erę lat 70. i 80. XX wieku reprezentować będą nie tylko doskonale znani gdyńskiej publiczności członkowie Kapituły Kolosów,
 Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, ale w tym roku również Ryszard Gajewski, pierwszy zimowy zdobywca Manaslu i autor nowej drogi na południowej ścianie Mount Everestu (wspólnie z Jerzym Kukuczką), oraz Maciej Pawlikowski, który m.in. jako pierwszy stanął zimą na szczycie Czo Oju. Zakopiańskie środowisko wspinaczkowe, którego Gajewski i Pawlikowski są znakomitymi przedstawicielami, przybliży także film Jerzego Porębskiego pt. Zakopiańczycy. Również filmowo – nowoczesną produkcją pt. #TO_BE w reżyserii Grzegorza Lipca, zrealizowaną w konwencji gry komputerowej – uczcimy jubileusz ćwierćwiecza zdobycia Korony Himalajów i Karakorum przez Krzysztofa Wielickiego.
Ponadto w góry zabiorą nas też nieco młodsi: 
Marcin Tomaszewski, dwukrotny zdobywca Kolosa, przypomni swoje największe osiągnięcia we wspinacze wielkościanowej (a ma ich naprawdę sporo!), zdobywczyni trzech ośmiotysięczników Monika Witkowska oraz Łukasz Dudek i Filip Babicz, którzy w ubiegłym roku zaprzeczali grawitacji na pionowych ścianach w Dolomitach.

Daleko
Ponieważ nie tylko górskim powietrzem mają w zwyczaju oddychać polscy globtroterzy, nie zabraknie w Gdyni także przedstawicieli innych gatunków sztuki podróżowania. Ubiegłoroczna laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn roku, 
Agnieszka Dziadek, w 2020 roku również nie próżnowała i… przeszła Szwecję. Przemierzenie 3000 km autorskim szlakiem zajęło jej bez mała trzy miesiące. Nie powinno być zaskoczeniem, że „nosiło” także Piotra Strzeżysza. Laureat Kolosa 2014 opowie w Gdyni o swoich najnowszych odkryciach i olśnieniach i przypomni najciekawsze wydarzenia z ostatnich… 30 lat, które w sporej części spędził na rowerowym siodełku w najprzeróżniejszych miejscach na świecie. Retrospektywę poświęconą swoim włóczęgom po świecie – i to na przestrzeni aż czterech dekad – specjalnie na najbliższe Kolosy przygotował ponadto Michał KochańczykWojtek Dąbrowski zabierze nas do Królestwa Tonga, a Kamila Kielar (Kolos 2018 w kategorii Podróże i najlepsza prezentacja poprzedniej edycji OSPŻiA) oraz Krzysztof Story (Nagroda Dziennikarzy na Kolosach 2017) w znakomitej reporterskiej relacji zatytułowanej Kropla w Morzu, przypomną swoją podróż do Kazachstanu i Uzbekistanu, którą zdążyli odbyć tuż przed pandemią.

I nieco bliżej
Co jeszcze? Jak zwykle prezentacje wypraw nominowanych do Kolosów w poszczególnych kategoriach (Podróże, Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Żeglarstwo, Wyczyn roku) oraz nominacje do Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, ale także… praktyczne inspiracje, na przykład jak wybrać się w rejs życia, nie wypływając na dalekie wody. O tym, czy i jak można żeglować po Wiśle opowiedzą 
Anna Jastrzębska oraz dwukrotnie nagrodzony Kolosem Szymon Kuczyński.


Ponadto w 2021 roku oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz drugi  przyznamy w Gdyni nagrodę literacką. Otrzyma ją autorka lub autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku 2020. Patronem nagrody jest 
Maciej Kuczyński, zmarły dwa lata temu wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.