Przegląd piosenki morskiej i rybackiej w kinie Żeglarz

Koncerty, Jastarnia

Data 27.06.2021
Miejsce kino Żeglarz
Miejscowość Jastarnia

Fundacja Kina Żeglarz oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie postanowiły zorganizować przegląd piosenki morskiej i rybackiej im. Mariana Selina, który od 1991 r. był kustoszem chaty rybackiej – muzeum w Jastarni.

W niedzielę 27 czerwca w godz. od 17:30 do 20:00 w kinie Żeglarz usłyszeć będzie można kaszubskie pieśni w wykonaniu dziecięcego zespołu z Jastarni i lokalnej Rybackiej Orkiestry Dętej. Wstęp jest bezpłatny.

Na każdego z uczestników wydarzenia czekać będzie tradycyjny kaszubski poczęstunek.

Marian Selin urodził się 18 maja 1937 r. w Jastarni. Był znanym poetą i gawędziarzem kaszubskim, autorem dwóch tomów poezji: „Kaszubski kwiat” (1982) i „Niech wiater niese piesń” (1996). Jego wiersze opowiadały o życiu i trudach pracy rybaków z Półwyspu Helskiego. Do emerytury pracował zawodowo w przedsiębiorstwie rybackim Koga w Helu, natomiast od 1991 r. był kustoszem chaty rybackiej – muzeum w Jastarni. W 2000 r. został wyróżniony medalem Stolema. Zmarł 12 lipca 2016 r. po kilku latach zmagań z ciężką chorobą. W tym samym roku na rynku wydawniczym ukazała się antologia jego dzieł pod tytułem „Piesniôrz rëbacczégò żëwòta”.