„Gdzie licho nie może, tam ciebie pośle” - gra miejska w Wejherowie

Kultura, Wejherowo

Data 19.06.2021 00:00-27.06.2021 00:00
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp wolny

„Gdzie licho nie może, tam ciebie pośle” to najnowsza mobilna gra miejska, która odbędzie się na terenie wejherowskiego parku. Gracze będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o dawnych zwyczajach związanych z tzw. Nocą Świętojańską.

 

Gra miejska odbędzie się w dniach 19-27 czerwca na terenie Parku Miejskiego w Wejherowie w godz. od 18:00 do 20:00. Powstała m.in. z myślą o osobach, które interesują się dawnymi zwyczajami związanymi z najkrótszą nocą w roku lub chcieliby się czegoś na ten temat dowiedzieć.

 

Krótka instrukcja:

 

– instalujemy bezpłatną aplikację ActionTrack

 

– przechodzimy do zakładki „Nowe Działanie”

 

– włączamy usługę lokalizacji

 

– wczytujemy kod QR

 

– pobieramy grę „Gdzie Licho nie może…”

 

– po wejściu do gry aplikacja kieruje na start

 

– gra uruchamia się automatycznie przy wejściu w obszar startowy

Fabuła gry

 

Noc Kupały, zwana też Nocą Świętojańską lub Sobótką to najkrótsza noc w roku – wypada zwykle około 21 czerwca. Z tym terminem wiąże się wiele ludowych zwyczajów, z których część może stanowić nasze narodowe dziedzictwo. W wielu miejscach do dzisiaj jest żywy zwyczaj palenia ognisk czy puszczania na wodę wianków, które mają wywróżyć miłość. Czerwiec w tym roku jest wyjątkowy. Częste burze, ogromne upały, nawałnice... Ludzie chodzą podenerwowani i nie wiedzą, z czego to wynika. Ewidentnie coś wisi w powietrzu…

 

Któregoś dnia podczas spaceru w parku spotykasz... Licho. Licho, czyli postać z przysłów, które wszyscy rzucają, a nikt się nie zastanawia, co tak naprawdę znaczą. Licho jest w potrzebie. Płacząc, opowiada o Welesie, który znowu pokłócił się z Perunem i na pewno coś kombinuje. A jak Weles coś kombinuje, to cały świat jest w niebezpieczeństwie – bo przecież bogowie inaczej postrzegają naszą rzeczywistość. Trzeba więc szybko coś zrobić! Licho jednak nie da sobie rady - jest małe i nie wszędzie może się dostać. Więc gdzie Licho nie może, tam Ciebie pośle. I razem uratujecie świat! Po drodze spotkacie inne postaci z rodzimego folkloru, poznacie rekonstrukcje słowiańskich mitów i będziecie musieli wykazać się odwagą - bo tylko prawdziwy śmiałek może zdobyć Kwiat Paproci, który pomoże powstrzymać Welesa.