Wystawa Karola Formeli – Tenebryzm

Kultura, Wejherowo

Data 12.02.2021 00:00-01.03.2021 00:00
Miejsce Wejherowskie Centrum Kultury
Adres Sobieskiego 255
Miejscowość Wejherowo
Bilety Wstęp wolny

Niezwykła wystawa Karola Formeli w Wejherowskim Centrum Kultury. „Tenebryzm” ukazuje znaczenie mroku, jego niezwykłą siłę i inspirację z niego płynącą. Prezentowane w galerii dzieła surrealistyczne i abstrakcyjne staną się nie tylko estetyczną przyjemnością, ale również skłonią do intelektualnej zabawy i przede wszystkim – otworzą na kontakt z emocjami.

 

 

Po niezwykle długiej przerwie związanej z zamknięciem Filharmonii i ograniczeniem dostępu do kultury, mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na prezentowaną w naszej galerii niezwykłą wystawę – Tenebryzm Karola Formeli. Wyobraź sobie nieprzeniknioną ciemność. Mrok, którego w żaden sposób nie rozjaśnia, wpadające przez okna, światło lamp ulicznych. W tej nieprzebytej czerni pojawiają się powoli obiekty, których istnienia pierwotnie nie byliśmy świadomi. Nasze oko potrzebuje czasu, by dostrzec co kryje się w cieniu, a nawet mroku. Zapewne niejednokrotnie, czy to podczas zabawy, czy z powodu awarii elektryczności, mogłeś przekonać się jak wygląda twarz oświetlona światłem świecy. Podobnie wyglądają oblicza ludzi zgromadzonych wokół ogniska, płonącego w ciemnym lesie. Mrok nie tylko intryguje, ale też niesie ze sobą pewnego rodzaju niepokój. Jest tajemniczy. Kryje w sobie jakiś sekret. To on pozwala docenić znaczenie światła, którego nie uświadamiamy sobie w trakcie słonecznego dnia. Tenebryzm - wystawa malarstwa Karola Formeli, ukazuje znaczenie mroku, jego niezwykłą siłę i inspirację z niego płynącą” - zachęcają przedstawiciele Wejherowskiego Centrum Kultury.

 

Prezentowane w galerii dzieła surrealistyczne i abstrakcyjne staną się nie tylko estetyczną przyjemnością, ale również skłonią do intelektualnej zabawy i przede wszystkim – otworzą na kontakt z emocjami.